Az aromaterápia több ezer éves múltra tekint vissza. Napjainkban is nagyon sokan használják szorongás oldására, stressz csökkentésére vagy migrénes fejfájás csillapítására, de az aromaterápia ennél azért jóval többet tud: a testi és fizikai egészség fenntartásához is aktívan hozzájárul. Mutatjuk is, hogyan.
Azok, akik emésztési problémákkal küzdenek, első körben talán nem az aromaterápiához nyúlnának, pedig bizonyított tény, hogy az aromaterápiának mekkora a szerepe az emésztés fokozásában és javításában. Az aromaterápia az olyan emésztési panaszok megszüntetésében lehet a segítségünkre, mint a székrekedés, a puffadás, illetve az anyagcserét is segít kicsit felpörgetni.
Ha egy remek természetes fájdalomcsillapítót keresünk, akkor az aromaterápiára mindig számíthatunk. Kutatások igazolják ugyanis, hogy szinte mindenféle fájdalmat hatékonyan csillapít, főleg ha a megfelelő illóolajat használjuk a különböző fájdalmakra. Remek fájdalomcsillapító illóolajnak számít a kamilla-, a levendula-, a boróka-, az eukaliptusz-, a rozmaring- és a borsmenta-illóolaj.
Az immunrendszer megerősítésében is számíthatunk az illóolajokra és az aromaterápia csodálatos gyógyhatásaira, ugyanis egyes illóolajok antimikrobiális, antibakteriális és gombaellenes hatásokkal rendelkeznek. Illóolajok, amelyek erősítik az immunrendszert: citrom, borsmenta, fahéj, oregánó, tömjén és eukaliptusz.
Amennyiben nem alszunk eleget és az alvásunk minősége sem megfelelő, úgy számíthatunk arra, hogy előbb-utóbb megbetegszünk, ugyanis az alvásnak kitüntetett szerepe van a test, az elme és a lélek regenerációjában. A gyógyszerek, pontosabban a különféle altatószerek lehet, hogy segítenek elaludni, de sok-sok mellékhatással rendelkeznek. Érdemes első körben az illóolajok jótékony hatásait kihasználni. Milyen illóolajok aromaterápiás hatásait használhatjuk ki, ha szeretnénk, hogy az alvásunkkal ne legyenek gondok? Például ilyen a majoranna, az ylang-ylang, a szantálfa, a rózsa, a neroli és a jázmin.
Ha fáj a fejünk, akkor sem érdemes fájdalomcsillapítóhoz nyúlni, hiszen egyes illóolajok is nagyon sokat segíthetnek a probléma orvoslásában. Milyen illóolajokra számíthatunk, ha fáj a fejünk, ha csillapítani szeretnénk a migrénes fejfájásunkat? Például nagyon hatékony lehet az eukaliptusz-, a szantálfa-, a rozmaring- és a borsmenta-illóolaj. Ha pedig masszázst szeretnénk alkalmazni ezekkel az illóolajokkal, akkor mindenképpen keverjük el valamilyen hordozóolajjal és ily módon alkalmazzuk. Ilyen hordozóolaj lehet a mandulaolaj, az avokádóolaj, a kókuszolaj vagy a jojobaolaj.
Kapcsolat van a szaglás és az agyi funkciók között. A szagok kémiai üzenetekként jutnak el az érzékszervi receptorokon és a szaglóidegen keresztül az agy limbikus területére, különösen a hippokampuszba és az amigdalába. Ezek az agy azon területei, amelyek az érzelmekkel, a hangulattal, a fájdalommal, az örömmel és az emlékekkel kapcsolatosak. A szagok, illatok az érzelmekkel is társulnak és felidézhetnek egyes emlékeket is.
Amennyiben a meditáció alatt valamilyen illóolajat használunk, akkor megtanuljuk társítani az adott illatot a mély relaxáció állapotával. A szaglás és a hangulat közötti kapcsolat olyan fiziológiai változásokban mérhető, mint a vérnyomás, a pulzusszám és a testhőmérséklet.
Az illóolajok enyhítik a szorongást, és az alvást is elősegítik, valamint növelik a GABA (gamma-amino-vajsav) neurotranszmitter szintjét is. Az édes illatú illóolajok csökkentik a fájdalmat, mégpedig oly módon, hogy aktiválják a fájdalomcsökkentő receptorokat az agyban. Illóolajok, amelyek csökkentik a depressziót, a stresszt és a szorongást: citrom, levendula, jázmint, grépfrút, cédrus, tömjén, muskotályzsálya, bergamott, bazsalikom, angyalgyökér.
0 Megjegyzések