Svédország a legalapvetőbb török kérésnek is képtelen eleget tenni.
A Magyar Nemzet arról ír, hogy már csak néhány nap van hátra a vilniusi NATO-csúcsig, amelynek kapcsán a svéd kormány továbbra is azt reméli, hogy addigra a védelmi szövetség tagjává válhat, annak ellenére, hogy a folyamatot eddig nem ratifikáló Törökország és Magyarország továbbra sem tűzte ki a szavazást a kérdésről.
Hozzáteszik: svéd részről továbbra is azt remélik, csoda történhet a jövő héten kezdődő NATO-csúcsig. Ulf Kristersson miniszterelnök úgy vélekedik, hogy a szerdai washingtoni utazása, amikor Joe Biden amerikai elnökkel tárgyal, valamint a svéd külügyminiszter csütörtöki brüsszeli találkozója a NATO főtitkárával, Jens Stoltenberggel és a török külügyminiszterrel elgördítik majd az akadályokat a svéd csatlakozás elől.
A svéd kormány szerint a szerdai washingtoni látogatás jelentős lehet a csatlakozás szempontjából, ugyanis az Egyesült Államok támogatásával meggyőzhető Törökország, hogy adja fel a svéd NATO-tagsággal szembeni ellenállását. Ha ez sikerülne, a legtöbb megfigyelő úgy véli, Magyarország is igent mond a csatlakozási kérelemre – írja a Magyar Nemzet.
Hangsúlyozzák: a svéd kormány magabiztosnak tűnik, pedig az esélyek igen alacsonyak, hiszen otthon
képtelenek a legalapvetőbb török kérésnek is eleget tenni, például hogy ne égessenek rendszeresen, szabadon Koránt Stockholm utcáin.
Emlékeztetnek: múlt hét szerdán is történt ilyen a stockholmi mecset előtt. A demonstráció heves reakciókat váltott ki az iszlám világban az elmúlt napokban, többek között megrohamozták a bagdadi svéd nagykövetséget, számos helyen pedig svéd zászlót égettek. De nemcsak a muszlimok ítélték el az esetet, hanem Ferenc pápa és az Európai Unió is.
Svédországban az elmúlt hónapokban
vita zajlott arról, törvényes-e a szent könyv nyilvános égetése, de politikusok és a hatóságok nyilvánvalóvá tették, hogy igen – a legutóbbi Korán-égetés is rendőrségi engedéllyel történt.
A szólásszabadság nevében annak ellenére engedélyezik az ilyen eseményeket, hogy egyértelmű: ez befolyásolhatja a NATO-csatlakozás folyamatát – írja a Magyar Nemzet.
0 Megjegyzések