A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Sosem gondolnánk, hogy ettől az állattól származik az influenzavírus


Az ősi gazdasejtugrálások ismerete segíthet a tudósoknak azonosítani az új járványokat okozó vírusokat


Mivel a korallok, a tokhalak és más vízi élőlények is az influenza által okozott fertőzés jeleit hordozzák, úgy tűnik, hogy vízi környezetből származhat a vírus – írta meg az mfor.hu.

Meghökkentő tényt tár fel egy friss tanulmány, miszerint az influenza vírusa eredetileg halakban indulhatott el – írta meg az mfor.hu. Ugyanis a genetikai adatbázisokat kutató szakemberek a tokhalban fedezték fel a szezonális influenzaért felelős vírusok távoli rokonát. Magyarországon egyébként épp tombol az influenza, a múlt héten több mint 65 ezer embernél diagnosztizáltak influenzaszerű megbetegedést.  

A kutatás azt is megállapította, hogy az influenzát is magában foglaló tágabb víruscsalád valószínűleg több száz millió évvel ezelőtt olyan ősvízi állatokból származik, amelyek jóval az első halak előtt fejlődtek ki.

„Úgy tűnik, hogy az ebbe a csoportba tartozó vírusok különösen ügyesek a gazdaszervezetek közötti ide-oda ugrálásban” – mondta Mary Petrone, az ausztrál Sydney Egyetem virológusa, a tanulmány társszerzője a Nature-nek.

Az ősi gazdasejtugrálások ismerete segíthet a tudósoknak azonosítani azokat a vírusokat, amelyek új emberi járványokat okozhatnak.

Sok virológushoz hasonlóan Petrone is a SARS-CoV-2 intenzív tanulmányozásával töltötte az elmúlt éveket. Ám amikor Ausztráliába költözött, hogy posztdoktori kutatást végezzen, messze el akarta kerülni az embereket, viszont sok időt akart eltölteni az ország egyik leghíresebb ökoszisztémájában.

„Miután két évig dolgoztam a covidon, úgy gondoltam, hogy korallzátonyokra járok majd terepmunkát végezni” – mesélte.

A korallok a Cnidaria nevű törzs részei, amelynek ősei körülbelül 600 millió évvel ezelőtt ágaztak el más állatoktól. Petrone abban reménykedett, hogy a korallok tanulmányozása feltárhatja az állatokat megfertőző vírusok mélyebb történetét – különösen az RNS-genomokkal rendelkezőkét. Ez a víruscsoport számos emberi és állati kórokozót foglal magában.

Petrone első útja azonban nem egy búvárbolthoz vezetett, hanem Zoe Richardshoz, az ausztráliai bentley-i Curtin Egyetem korallzátony-kutatójához, aki két, Nyugat-Ausztrália partjairól származó korallfajból adott neki mintát. Ő pedig a korallokból gyűjtött RNS elemzése során bizonyítékot talált az Articulavirales nevű csoportba tartozó vírusokkal való fertőzésre, amely magában foglalja az influenza víruscsaládját, valamint a Quaranjaviruses nevű csoportot. Ez utóbbi csoport vírusai megtlálhatók a kullancsokban, és időnként átterjednek emberekre, madarakra és más gerincesekre.

Az új kutatás azt sugallja, hogy a korallfertőző vírusok egy ősi víruscsalád részét képezik, amely valószínűleg körülbelül 600 millió évvel ezelőtt jelent meg, és később az Articulavirales más tagjait, köztük az influenzát és a Quaranjavirusokat is eredményezte.

A felfedezés hatására Petrone elgondolkodott, vajon születhettek-e influenzavírusok a tengerben is? Erre már akad is néhány bizonyíték. 2018-ban például kutatók az influenza egy távoli rokonát azonosították a nyálkahalban. Ezek a nyálkás, pofátlan lények a gerincesek egy korai leszármazottjától származnak, és ahogy a kutatók rámutattak, az influenza a gerincesek mellett fejlődött ki.

Genetikai adatbázisokban keresgélve Petrone influenzával kapcsolatos RNS-szekvenciákat talált szibériai tokhalakból származó mintákban. A tokhal állkapoccsal rendelkező gerinces állat, amely közelebbi rokonságban áll az emberrel, mint a halakkal. De a tokhal vírusa az influenza fő családfájából ágazott el minden más ismert influenzavírus előtt, beleértve a nyálkahalvírust is.

„Az influenza két korai származási vonalának felfedezése arra utal, hogy az influenza valószínűleg megfertőzte a vízi állatokat, köztük a halakat is, még mielőtt a szárazföldre jutott volna” – mondja Petrone.

Az nem világos, hogy az influenza korai szárazföldi gerincesekkel került-e a szárazföldre, vagy a közelmúltban jutott-e ki a tengerből a szárazföldre. Ennek megállapításához a kutatóknak több állatban kell megtalálniuk az influenza rokonait, és jobban meg kell érteniük, hogyan terjed a vírus a gazdafajok között.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések