Festményátadó és tudományos konferencia – Debrecenben, a Református Kollégiumban nyitották meg a Petőfi-emlékév programsorozatát, amelyet a költő születésének 200. évfordulója tiszteletére tartanak - írja a dehir.hu.
Petőfi Sándor 1842 és 49 között 12 alkalommal járt Debrecenben. A Református Kollégium Nagykönyvtára az egyik olyan hely, amely még abban a formájában van, ahogy a költő is láthatta. A jövőben itt látható majd az az Orlai Petrich Soma-festmény, amely korábban a Püspöki Hivatal egyik falát díszítette.
- Ez a 200 éves évforduló lehetőséget ad arra az egyházkerület elnökségének, hogy közkinccsé tegyük ezt a nagy értékű és emblematikus festményt - fogalmazott Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke.
A II. Lajos holttestének feltalálása című képen a művész, aki egyébként Petőfi másod-unokatestvére volt, a király alakjában a halott költőt ábrázolta.
Az emlékülésen Papp László polgármester köszöntőjében azt mondta: Debrecen, a Református Kollégium 200 éve is olyan művészeket és politikusokat adott Magyarországnak, akik az ország szabadságáért és függetlenségéért emelték fel a hangjukat.
- Egy olyan kor nyitánya volt ez, amikor a költőink, íróink, politikusaink a magyar nemzeti megújulás alapvető feltételének tartották, hogy a múltunkat ne tagadjuk, ne feledjük, sőt, annak tanulságaiból építkezzünk
- hallhattuk Papp Lászlót.
Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója arról beszélt: a 19 század első felében elért eredmények, például a magyar nyelv államnyelvé tétele nélkül ma sem beszélhetnénk szabadságról.
- A reformkor nemzedékének vagy nemzedékeinek köszönhetően ma már nem az a kérdés számunkra, hogy rabok legyünk vagy szabadok, ezt már eldöntötték 1848-ban, hanem az, hogy milyen szabadságot akarunk magunknak. Szép eszme az egyetemes jogok emberi eszméje, de – és erre Petőfi az életét tette – a világszabadsághoz a nemzetek szabadságán keresztül vezet az út - hangsúlyozta Demeter Szilárd.
Petőfi születésének 200 évfordulója alkalmából Debrecenben is több olyan program lesz, amely segít jobban megismerni a szabadságharc költőjét.
0 Megjegyzések