Egy nemrég publikált kutatásból kiderült, hogy milyen szoros a kapcsolat az edzés és az inzulinérzékenység között.
Az agyban kialakult inzulinérzékenység és a cukorbetegség kapcsolata régóta ismert, de a pontos természetét és a folyamatát jelenleg is vizsgálják.
Egy nemrég publikált tanulmányban az edzés és az inzulin kapcsolatát vizsgálták, és érdekes eredményre jutottak a tudósok.
Egy 2022 szeptemberében megjelent kutatás során megvizsgálták, mit okoz az agy inzulinérzékenységével egy nyolchetes edzésprogram. A résztvevőknek a kísérlet végére stabilizálódott az inzulinérzékenységük, ami azt jelenti, hogy a sejtek az inzulin segítségével hatékonyan felhasználták a vérben található glükózt, csökkentve ezzel a vércukorszintet.
- Ez a kutatás megerősíti azt a tényt, hogy a fizikai aktivitás nélkülözhetetlen az anyagcsere-útvonalak helyreállításához elhízott, prediabéteszes, cukorbetegségben és úgy általánosságban anyagcsere-betegségben szenvedő embereknél - véleményezte dr. Ana Maria Kausel endokrinológus a tanulmány eredményeit.
A nyolchetes aerob edzésprogramban 21 túlsúlyos, illetve kórosan elhízott személy vett részt, testtömegindexük 27,5 és 45,5 között volt. A résztvevők korábban mozgásszegény életmódot folytattak, és mindegyiküknél magas volt a kockázat a kettes típusú cukorbetegség kialakulására. A kísérlet alatt hetente háromszor végeztek egyórás állóképesség-javító edzéseket, kerékpározást, gyaloglást. A cél az volt, hogy elérjék a maximális oxigénfelvevő képességük 80%-át, vagyis a Vo2maxot.
A kutatás elején MRI-vizsgálattal és inzulinos orrspray segítségével felmérték az alanyok inzulinérzékenységét, és ugyanezt megismételték a kísérlet végén is. Kiderült, hogy az edzésprogram fokozta az inzulin hatását, az agy javuló inzulinérzékenysége pedig pozitívan befolyásolta a résztvevők anyagcseréjét, és csökkentette az éhségérzetünket is. Mindezek mellett még a zsigerizsír-szintjük is alacsonyabb lett.
A kutatás eredménye nem mindenki számára volt meggyőző.
- Az agy inzulinérzékenysége összefüggésbe hozható a cukorbetegséggel és az elhízással, de inkább az agy anyagcseréjével és annak a hatékonyságával - véleményezte Ryan Glatt, személyi edző. Egy másik kutató, dr. Ahmet Ergin endokrinológus szerint az inzulin befolyásolhatja a hangulatot, a viselkedést és úgy egészében az agyműködést. Megemlített olyan elméletet, miszerint az agy inzulinérzékenysége közvetlenül cukorbetegséget okozhat, mivel akadályozza, hogy a szervezet megfelelően feldolgozza a glükózt.
Azonban hozzátette, hogy egy másik elmélet szerint maga a súlygyarapodás a cukorbetegség elsődleges mozgatórugója, eszerint az inzulinérzékenység csak közvetetten kapcsolódik a betegséghez és az elhízáshoz. Számos olyan kutatás készült, melyben kimutatták, hogy túlsúlyos embereknél nagyobb valószínűséggel alakul ki cukorbetegség.
Még további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy az agy inzulinrezisztenciája és a cukorbetegség között pontos kapcsolatot meg lehessen határozni, de annyi bizonyos, hogy szoros az összefüggés közöttük.
Az agy inzulinrezisztenciájának jelei a következők: krónikus fáradtság, evés utáni fáradtság, agyköd, hosszú távú memóriaproblémák, állandó éhség, cukros ételek utáni sóvárgás, koncentrálási nehézség. Gyakran észrevétlenek maradnak ezek a tünetek, amelyek kezeletlenül kettes típusú cukorbetegséghez vagy egyéb problémákhoz vezethetnek.
Szakértők egyöntetű véleménye az, hogy a mozgás kulcsfontosságú abban, hogy az inzulin a szervezetben rendesen hasznosuljon. A kutatás alapján heti háromszor egyórás edzés segíthet helyreállítani az inzulinszintet, de szakértők szerint ha egy órát nem is sikerül, alkalmanként legalább 45 perces mozgást be kell iktatni, és a legfontosabb a rendszeresség.
0 Megjegyzések