A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Rendkívüli: teljes kereskedelmi embargót kérnek a lengyelek az EU-tól az oroszokkal szemben

A kegyetlen háború leállítása érdekében Lengyelország azt javasolja, hogy totális kereskedelmi embargót léptessen életbe az Európai Unió Oroszországgal szemben – közölte szombaton a Reuters tudósítása szerint a lengyel kormányfő.

A nagy jelentőségű bejelentés azután érkezett, hogy a héten már a negyedik uniós szankciós csomagot is elfogadta az EU Oroszország ellen, igaz annak részleteit még nem tették még közzé. Most Mateusz Morawieczki gyakorlatilag arra tett javaslatot, hogy ezt a csomagot egészítsék ki a totális kereskedelmi embargóval arra reagálva, hogy mára már példátlan módon hiperszonikus rakétákat is bevett Oroszország Ukrajnában és sorra érkeznek a kegyetlen támadásokról szóló hírek, illetve azok az előrejelzések, amelyek szerint az orosz támadások csak keményebbek lesznek.

A hírügynökség által ismertetett javaslatban Morawieczki úgy fogalmazott:

Lengyelország azt javasolja, hogy a lehető leghamarabb adják hozzá a kereskedelmi blokádot ehhez a szankciócsomaghoz, (beleértve) a tengeri kikötőket és a szárazföldi kereskedelem tilalmát is. Az Oroszországgal való kereskedelem teljes megszakítása tovább kényszerítené Oroszországot annak mérlegelésére, hogy jobb lenne-e megállítani ezt a kegyetlen háborút.

Egyelőre nem tudni, hogy a rendkívüli horderejű témáról mikor tárgyalnak majd a tagállamok. Valószínű a jövő hét csütörtök-pénteki brüsszeli EU-csúcson lesz ez kiemelt téma, addig pedig a háttérben a nagykövetek egyeztetik az álláspontokat.

A jelek szerint tehát az történik, hogy ahogy durvul az orosz agresszió, úgy keményedik tovább az uniós szankciós csomag és Morawieczki javaslata már a létező legdurvább szankciós fokozatot jelentené (feltehetően párosulna vele az összes orosz intézmény, bank kizárása a SWIFT-rendszerből is). így Európa nem, vagy csak nagyon nehezen tudna fizetni a leszállított nyersanyagokért, energiahordozóként, ha egyáltalán szállítanának még az oroszok.

Ha valóban megszületne egy ilyen súlyú döntés (nem lehet biztosra venni, mert például a német és a magyar kormány is jelezte már, hogy az orosz energiahordozóknak való komoly kitettség miatt ilyen lépést nem támogat), akkor az jelentős energiaellátási kihívások elé állíthatja az egész EU-t.

Orbán Viktor magyar kormányfő március 9-én azt hangsúlyozta, hogy azért nem támogatja az orosz gázra és olajra tervezett szankciókat, mert

Magyarországot aránytalanul terhelnék ezek a szankciók.

Emlékeztetett arra, hogy az összes Magyarországra érkezett gáz 85%-a Oroszországból érkezik, az üzemanyagot pedig olajból állítjuk elő, amelynek 64%-a Oroszországból érkezik.

Világossá tettem, hogy nem tudjuk követni az Egyesült Államok példáját, ők tegnap kivetették ezeket a szankciókat

– hangsúlyozta, miután az Európai Tanács elnökével tárgyalt. Magyarország számára ez elviselhetetlen tehet róna, nem tudunk csatlakozni ezekhez a szankciókhoz, szükségünk van a gázra és az olajra, amely Oroszországból érkezik – mondta akkor Orbán Viktor.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések