Az Euronews brüsszeli hírcsatorna véleménycikkében máris mosdatja az ellenzéket, mondván: bármi is történjen vasárnap Magyarországon, úgysem lesz demokratikus az eredmény. Más, belgiumi lapok közben az európai mainstreamhez való visszatérés forgatókönyvét tulajdonítják Márki-Zay Péternek, akinek ennek ellenére sem jósolnak sok esélyt. A baloldal miniszterelnök-jelöltje közben a német Handelsblatt hasábjain mentegeti korábbi, zsidózó és melegező nyilatkozatait, mondván: megbotránkoztatás árán tudott csak széles közönséghez eljutni üzeneteivel. Nemzetközi lapszemlék újabb csokra a magyarországi választásokról.
Ahogy arról tegnap már beszámoltunk, a magyarországi választások közeledtével a nemzetközi mainstream sajtó is nap mint nap cikkezik hazánkról. Friss, egészen szélsőséges gondolatokat megfogalmazó véleménycikkében a brüsszeli Euronews hírcsatorna egyenesen azt írja:
a vasárnapi voksolás eredménye az Európai Unió következő válságát robbanthatja ki.
A liberális, uniós berkekben rendre irányadó portál írója szerint olyan lehetőségek is felmerülnek, hogy a szavazás túl szoros eredményt hoz, a vesztes nem fogadja el azt, vagy hogy nem megfelelően számolják a szavazatokat – magyarán választási csalás történik. Az Euronews cikke megjegyzi, lényegében 2014 óta nem tiszták a magyarországi választások, szerintük a mostani sem lesz kivétel. Az egyébként német cikkíró olyannyira messzire megy, hogy szerinte
az európai uniós intézményeknek csak akkor szabad gratulálniuk a győztesnek, ha az EBESZ választási megfigyelői missziója már véleményezte a voksolás tisztaságát.
(Utóbbi teljesen karakteridegen lenne a brüsszeli vezetéstől, akik általában huszonnégy órán belül gratulálnak a választásokon győztes pártoknak. Az EBESZ-misszió jelentésére pedig akár heteket is várhatunk – a szerk.)
A francia AFP helyszíni, Kisvárdán készült riportja már nem ennyire elrugaszkodott a valóságtól. A neves hírügynökség egy helyi nyugdíjast, Ilonát szólaltatta meg, aki elmondása szerint amiatt adja a Fideszre a voksát, mert az ellenzék háborúba küldené a fiatalokat, így az unokáját is. Hasonló véleményen voltak a helyi roma közösség a cikkben szintén nyilatkozó tagjai is.
Mi, fiatalok nem akarunk értelmetlen módon belesodródni a háborúba. Mindannyian a Fideszre voksolunk
– mondják a lapnak a tizennyolc-húsz éves fiatalok. Az AFP végül azt a következtetést vonja le, hogy Kisvárdán „egyértelműen átjött Orbán üzenete".
Márki-Zay Péter: Amiatt provokáltam, hogy bekerülhessek a közmédiába
A német üzleti lap, a Handelsblatt közben Hódmezővásárhelyről jelentkezett írással. Szerintük az orosz–ukrán háború kirobbanása, egyúttal a miniszterelnök Kelet és Nyugat közötti lavírozása „isteni ajándék” Márki-Zaynak, aki így megtalálta magának a „Putyin vagy Európa” szlogent. A Handelsblatt újságírója szerint mindenesetre ez sem hozott átütő eredményeket, emlékeztet rá, hogy valamennyi közvélemény-kutatásban magabiztosan vezetnek a kormánypártok.
A lapnak nyilatkozik Donáth Anna, a Momentum elnöke is, aki szerint Márki-Zay Péterrel még az ellenzék számára is igazán kalandos lett a kampány.
Magát a jelöltet, Márki-Zayt is kérdezik, mégpedig az elhíresült zsidózó és melegező kommentjeiről.
A polgármester szerint mindez szándékos provokáció volt a részéről, annak érdekében, hogy üzenete széles közönséghez jusson el. – Drasztikus eszközökhöz kellett nyúlnom, máskülönben az állami média figyelmen kívül hagyja, amit mondok – nyugtázta Márki-Zay.
A Handelsblatt maga is „antipolitikát” tulajdonít az ellenzéki jelöltnek, azt is kijelentve: a magyarok számára most különösen kockázatos kísérletnek tűnhet, hogy kormányt váltsanak, s hatalmat adjanak az ellenzéknek, ahol nem igazán tisztázottak a hatalmi viszonyok.
A Frankfurter Rundschau című német napilap cikkében esetlen érdekházasságnak nevezi az ellenzéki összefogást, amely többek között szélsőjobboldali, liberális és zöld pártokat fog össze csak azért, hogy „megmentsék” Magyarországot Orbán Viktortól. A lap megjegyzi, hogy a választások közeledtével viszont egyre kevésbé képesek az egység látszatát kelteni: emlékeztetnek arra is, hogy a választási programjuk is lényegében az utolsó utáni pillanatban készült el. A lap az ellenzék „mentségére” felhozza a Márki-Zay Péter által is szajkózott érvet, hogy vidéken a magyar választókhoz nem jut el minden információ.
Az Egyesült Arab Emírségek nagy elérésű, Gulf News nevű hírcsatornáján is téma a magyar voksolás: az itt megjelent véleménycikkben azt írják, hogy Orbán Viktor a magyar kulturális identitás védelmezője, egyúttal az illegális migráció kritikusa, ami szembehelyezi őt a Nyugat liberalizmusával. – Az az álláspontja, hogy az EU-nak van szüksége reformokra, nem az országának – írják, hozzátéve: a magyar miniszterelnök általában kemény szavakat használ, s a választási finisben egy kemény helyzet, nevezetesen az orosz–ukrán háború közepette kell helyt állnia.
Nyilvánvaló, hogy a magyarok szeretik a keménykezű vezetőket, és Orbán ilyen
– írják, egyúttal szorosnak nevezve a voksolás várható kimenetelét.
A belga liberális lap, az antwerpeni székhelyű Het Laatste Nieuws A Viktátor szemtől szemben az egyesült ellenzékkel című írásban számol be a magyar voksolásról – idézve a Jean-Claude Juncker egykori bizottsági elnök által adott „becenevet”. Szerintük
az egyesült ellenzék célja, hogy Magyarországot újra az európai mainstream részévé tegyék.
A belga lap ezt egyértelműen pozitívumnak tartaná, noha ők maguk is inkább tarka legénységként írnak az ellenzékről.
Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek
0 Megjegyzések