Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Szijjártó: “Politikai statementekkel, okoskodással lakást fűteni nem lehet”

Az Európai Unió csak akkor lehet erősebb, ha a külső kapcsolatait meg tudja erősíteni. A Keleti Partnerség az egyik legfontosabb nemzetközi program, elkötelezetten támogatjuk Moldova integrációs törekvéseit is - jelentette ki Szijjártó Péter, miután kollégáját fogadta.

Politikai megállapodás született a miniszterelnök és Putyin elnök találkozóján arról, hogy egymilliárd köbméterrel megnöveljük az éves szállítási mennyiséget. "A technikai és szerződéses részleteinek a megtárgyalására kaptam utasítást" - mondta Szijjártó Péter egy mai, a moldovai külügyminiszterrel folytatott megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón az ATV kérdésére.

Technikai szinten már zajlottak egyeztetések az MVM-csoport és a Gazprom között, és amikor ezek elérik, hogy politikai szinten is be kell lépni, akkor a Gazprom vezérigazgatójával tárgyalni fog "és a lehető legrövidebb idő alatt megpróbálja véglegesíteni a szerződésnek az ez irányú módosítását" - mondta el a külgazdasági és külügyminiszter, aki még a keddi Orbán-Putyin találkozó előtt a múlt héten jelentette be, hogy a miniszterelnök Moszkvában a magyar-orosz gázszállítási szerződés módosításáról tárgyal Putyin elnökkel, "hogy évente 1 milliárd köbméterrel növeljük meg a gázmennyiséget a déli szállítási útvonalon".

Orbán Viktor pedig a ma reggeli Kossuth Rádiós interjújában azt elmondta, azon dolgoznak, hogy az ország energiafüggőségét megszüntessék. Szerinte az orosz gázellátással biztosítható, hogy Magyarország első helyen álljon a klímacélok elérésében 2030-ra, de közben hazánk úgy akar klímabajnok lenni, hogy nem engedjük, hogy közben az energiaárak növekedjenek. A miniszterelnök a rádióinterjúban dicsérte külügyminiszterét, úgy fogalmazott hogy Szijjártó Péter "tanítanivaló taktikai vonalvezetéssel" kötötte meg a 15 évre szóló gázszállítási szerződést, megállapodott az oroszokkal 4 és fél milliárd köbméter gáz évenkénti szállításáról. Így akármi is történik Ukrajnában, akkor is lesz gáz, most azt javasolták, hogy ezt egymilliárd köbméterrel emeljék meg, majdnem sikerült is megállapodni - tette hozzá.

"Helyes döntést hoztunk tavaly szeptemberben"

Mai sajtójékoztatóján Szijjártó Péter is emlékeztetett, tavaly mindenki amellett érvelt, hogy ne újítsuk meg a hosszú távú gázvásárlási megállapodást, mivel a spotpiacon remekül lehet gázt vásárolni.

Ha most a spotpiacra lennénk utalva, akkor Magyarországon súlyos gázellátási problémák lennének. Politikai statementekkel, okoskodással lakásokat fűteni nem lehet, hanem csak földgázzal

- fogalmazott a külügyminiszter. Tehát, helyes döntést hoztunk tavaly szeptemberben, hogy megkötöttük a hosszú távú gázvásárlási megállapodást - tette hozzá.

Nem várunk elnézéskérést senkitől, azok közül sem, akik akkor még hevesen támadtak emiatt. Még egyszer: nem kötöttünk volna hosszú távú gázvásárlási megállapodást, súlyos ellátási zavarok lennének, arról nem is beszélve, hogy a rezsicsökkentést vívmányait nem tudnánk tartani - jelentette ki.

Az EU akkor lehet erősebb, ha megerősíti küldő kapcsolatait, a Keleti Partnerség fontos  

Az Európai Unió csak akkor lehet erősebb, ha meg tudja erősíteni külső kapcsolatait, ezért a Keleti Partnerség a közösség egyik legfontosabb nemzetközi programja, amelynek keretében szorosabb együttműködésre lenne szükség Moldovával is

- szögezte le Szijjártó Péter, miután moldovai kollégáját, Nicu Popescut fogadta.

A közös sajtótájékoztatón a miniszter kijelentette: a mostani látogatásnak az is jelentőséget ad, hogy az EU jelenleg komoly feszültségekkel szembesül a keleti határvidékén. Ez súlyosan ellentétes Magyarország nemzetbiztonsági érdekeivel. A kormány a konfliktus enyhítésében, a Kelet és Nyugat közötti párbeszédben érdekelt, ugyanis el akarja kerülni a Közép-Európának sok szenvedést okozó hidegháború visszatérését - közölte.

A felek együttműködési megállapodást írtak alá a két ország külügyminisztériuma között a 2022-2023-as időszakra vonatkozóan. Szijjártó Péter tájékoztatása szerint ebben rögzítették, hogy a magyar kormány milyen módokon fogja segíteni Moldovát az európai integrációs célkitűzései elérésében. A két ország politikai kapcsolatai a kölcsönös tiszteletem alapulnak, ami megteremti a sikeres gazdasági együttműködés lehetőségét - mondta. A kétoldalú kereskedelmi forgalom tavaly a válság ellenére 28 százalékkal bővült, s értéke így elérte a 125 millió eurót. Ez részben annak köszönhető, hogy egyes magyar vállalatok, így az OTP és a Richter is egyre nagyobb szerepet játszanak a moldovai gazdaságban. A gazdasági kapcsolatok további erősítése érdekében pedig a magyar Eximbank 105 millió eurós hitelkeretet nyitott, illetve döntöttek a gazdasági vegyes bizottság mielőbbi összehívásáról. Végezetül a miniszter kitért arra is, hogy a WizzAir légitársaság márciustól heti két járatot indít a magyar és a moldáv főváros között.

Nicu Popescu megköszönte Magyarország támogatását a reformfolyamatokban, a demokrácia megerősítésében és az EU-csatlakozásban, valamint nyitottságát fejezte ki a kétoldalú kapcsolatok megerősítését illetően.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések