Előkészítő ülésen döntött a Debreceni Járásbíróság hétfőn a hajdúszoboszlói gyógyfürdő egykori alkalmazottjának ügyében, aki különböző áruk és szolgáltatások ellenértékét közel száz alkalommal a saját bankszámlájára utalta át; az eset szinte fekete-fehér, a nő a nyomozás során részletes beismerő vallomást tett, a vádirati tényállást sem ő, sem az ügyvédje nem vitatta, a tárgyaláshoz való jogáról lemondott.
A bíróság bűnösnek mondta ki folytatólagosan, információs rendszer felhasználásával jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettében, és ezért őt két év hat hónap börtönbüntetésre ítélte (leghamarabb a büntetés kétharmad részének kitöltése után szabadulhat), kötelezte az okozott kár és közel félmillió forint bűnügyi költség megtérítésére.
A vádirat szerint a vádlott pénzügyi ügyintézőként dolgozott a hajdúszoboszlói gyógyfürdőben, ahol többek között az volt a feladata, hogy a szállítói számlákat rögzítse. Emellett – elektronikus banki csatornákon keresztül – az egyes beszállítók felé az áruk és szolgáltatások kifizetése érdekében átutalási megbízásokat rögzített, majd jóváhagyás után azokat teljesítésre elküldte.
A vádirat szerint a vádlott 2019. április 23-a és 2020. február 19-e között összesen 97 alkalommal úgy indított el átutalási megbízást, hogy az átutalni kért összeg a saját nevére szóló bankszámlájára érkezzen meg. A tranzakciók során a nő megtévesztette a cég pénzügyi igazgatóit is. A fiktív kifizetési kötelezettségekhez tartalmazó tételeket manuálisan megváltoztatta és úgy rögzítette, hogy a kedvezményezett neveként egy fiktív nevet adott meg, míg számlaszámként a saját bankszámláját rögzítette. Az átutalandó összeget változatlanul hagyta, így a gazdasági igazgatók által ellenőrzött összesítők végösszege nem változott meg.
A vádlott ezzel a módszerrel a cégnek több mint 47,5 millió forint kárt okozott. Cselekményét utóbb, a cégnél bevezetett kontrolling folyamatok révén 2020. február 25-én észlelték. Ezt követően a vádlott még aznap két részletben összesen 1 millió 410 ezer forintot visszautalt a sértett cég részére. A nyomozóhatóság a vádlottól az eljárás során több mint félmillió forint készpénzt, valamint a bankszámlájáról közel 41 millió forintot lefoglalt és a sértett cég részére kiadott, így az okozott kárból közel 43 millió forint megtérült.
A vádlott ügyvédje magas intelligenciájú, a szakmáját maximálisan értőként jellemezte a nőt, és érthetetlennek, a vádlott által is megmagyarázhatatlannak mondta, miért követte el a tettet. Már csak azért is, mert a pénzt nem fektette be, vagy nem költötte például üdülésre, az összeg nagy része ott volt a számláján. Emlékeztetett rá, hogy a nő a nyomozás során őszintén, leplezetlenül elmondott mindent, nagymértékben megkönnyítve a hatóságok munkáját. Kezdettől segített, az általa okozott kár döntő része megtérült, és vállalta, hogy a hiányzó részt is megtéríti.
Az utolsó szó jogán a vádlott elmondta, hogy nagyon megbánta, amit tett, magyarázatként annyit adott, hogy „akkori állapotára a kapzsiság volt jellemző". Bár „az időt visszaforgatni nem tudja", őszintén bocsánatot kér a cég menedzsementjétől és valamennyi dolgozójától is.
Dr. Lippai Mónika bíró az indoklásban kifejtette, hogy ezért a bűncselekményért kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés szabható ki; a bíróság enyhítő körülményként értékelte a nő büntetlen előéletét, részletes beismerő vallomását, azt, hogy az okozott kár nagy része megtérült, és az időmúlást. Ugyanakkor súlyosító körülmény a folytatólagos elkövetés, és az, hogy az elkövetési érték a „jelentős érték" felső határát (50 millió forint) közelíti.
Az ügyész tudomásul vette a döntést, a vádlott és védője a büntetés mértékének enyhítése, illetve a szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztése érdekében jelentett be fellebbezést. Az ügy a Debreceni Törvényszéken folytatódik.
0 Megjegyzések