Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Energiaárakat korlátozó intézkedéseket jelentett be a román miniszterelnök s azonnal plagizálással vádolták meg


Plagizálással gyanúsította meg egy román publicista Nicolae Ciuca miniszterelnököt.

A lakossági energiaárak korlátozásáról, az árkompenzáció kiterjesztéséről, és a kompenzáció nélkül tévesen kiállított energiaszámlák kijavításáról állapodtak meg a bukaresti kormánypártok, az intézkedéseket pedig sürgősségi kormányrendelettel léptetik hatályba - jelentette be hétfőn Nicolae Ciuca miniszterelnök. 

S miközben a korlátozásról szóló előkészítő űlés zajlott, az energetikai szektor hirdetésein keresztül támogatott média nem tétlenkedett sokáig s megpróbáltak előhúzni egy csontvázat a szekrényből. Mégpedig azt, hogy a román miniszterelnök a hadtudományi doktori disszertációjának néhány oldalát másolta. Egyszóval plagizált. 

És itt nem mellékesek Emilia Sercan energetikai szektorhoz köthető családi kapcsolatai. Innen a Napi Újság szerkesztőségéből feldobjuk a magaslabdát a román újságíróknak, hogy nézzenek egy picit utána ennek a "publicistának". 

Az energiaárak korlátozása

A Szociáldemokrata Párt (PSD), a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezetőinek éjszakába nyúló tanácskozása nyomán a kormányfő közölte: sikerült megállapodniuk arról, hogy a villamos energia esetében az eddigi kilowattóránkénti 1 lejes (72 forint) árplafont 80 banira csökkentik, a tavaly novembertől bevezetett árkompenzáció esetében pedig a jogosultsági küszöböt az eddigi havi 300-ról 500 kilowattórára emelik. A kompenzáció nyomán így azoknak a lakossági fogyasztóknak, akik 500 kilowattóránál kevesebb villamos energiát használnak el, 68 banit kell fizetniük kilowattóránként.

A földgáz esetében az árplafont 37-ről 31 banira csökkentik kilowattóránként, az árkompenzációt pedig az eddigi 33-ról 40 százalékra emelik, a jogosultsági küszöb pedig másfélszeresére emelkedik. Így azoknak, akik nem fogyasztanak 1500 köbméternél több gázt a (november- március) fűtésszezonban, 22,1 banit kell majd fizetniük kilowattóránként.

Az intézkedések február elsejétől március 31-ig alkalmazzák, majd ezen időszak tapasztalatai alapján döntenek a továbbiakról - magyarázta a kormányfő. Hozzátette: a szakértők becslése szerint a most bejelentett intézkedések mintegy 3 milliárd lejes többletterhet rónak a költségvetésre.

Ciuca szerint a kormánynak gondja lesz arra is, hogy a korábbi árkompenzáció figyelembe vétele nélkül kiküldött energiaszámlákat a szolgáltatók visszavonják és kijavítsák, az érintetteknek pedig nem kell tartaniuk attól, hogy késedelmi kamatot fizettetnek velük, vagy felfüggesztik a szolgálatást. A miniszterelnök a korrekció konkrét módozatáról kedden fog tárgyalni a villanyáram- és gázszolgáltatókkal.

A román fogyasztóvédelem több energiaszolgáltatót megbírságolt amiatt, hogy figyelmen kívül hagyták a magas energiaárak miatt tavaly októberben elfogadott energiaár-kompenzálásról szóló sürgősségi kormányrendeletet, és jogtalanul magas számlákat állítottak ki a fogyasztóknak. A 37 kiszabott bírság összértéke mintegy 650 ezer lej volt.

Plágiumvád

Emilia Sercan a PressOne.ro portálon kedden közölt terjedelmes írásában azt állítja: a kormányfő 2003-ban leadott, 138 oldalas hadtudományi doktori disszertációjának legalább 42 oldalán plagizált. A Bukaresti Tudományegyetem újságíró karán oktató oknyomozó újságíró a Nemzetvédelmi Egyetem (UNAP) könyvtárában és a Nemzeti Könyvtárban végzett kutatásaira hivatkozva fogalmazta meg a plágiumvádat, de a kérdéses szövegrészekről a könyvtári szabályzatra hivatkozva nem mellékelt fotókat, hanem azok átiratát közölte cikkében.

Sercan öt olyan forrást - három könyvet és két korábbi doktori dolgozatot - nevezett meg, amelyből szerinte Ciuca idézőjelek és hivatkozás nélkül csaknem ezersornyi szöveget emelt át "A román hadsereg elkötelezettségének mértéke a soknemzetiségű közös műveletekben" című doktori disszertációjába. A doktori iskola éveiben hivatásos katonaként szolgáló jelenlegi miniszterelnök állítólag "klasszikus módszereket" alkalmazva - az átmásolt szövegrészeket a bekezdések belsejében elbújtatva, sorrendjüket megkeverve, lényegtelen elemeiket elhagyva - próbálta álcázni a plágiumot.

A PressOne szerzője szerint a plágium digitális eszközökkel már csak azért sem mutatható ki, mert sem Ciuca disszertációja, sem azok a korábban publikált szövegek, amelyekből forrásmegjelölés nélkül másolt át részeket, nincsenek digitalizálva. Erre hivatkozva Sercan bírálta Sorin Cimpeanu oktatási minisztert, amiért a tárcavezető a plágiumellenőrző számítógépes programokra akarta bízni az akadémiai etika és integritás védelmét.

A PressOne írása felidézte: ezzel a módszerrel sem az első plágiumbotrányba keveredett román miniszterelnököt, a doktori címétől csak lemondása után megfosztott Victor Pontát, sem Gabriel Oprea volt kormányfőhelyettest, sem az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanács (CNATDCU) által plagizáláson ért többi politikust nem lehetett volna leleplezni, hiszen kizárólag nyomtatásban megjelent művekből másoltak.

Sercan megkeresésére a kormány sajtóirodája hétfő este küldte el Nicolae Ciuca reagálását, aki azt állítja, hogy doktorátusa saját tudományos kutatásának eredménye, amely megfelel az akkori törvényes elvárásoknak.

A PressOne-ban megfogalmazott, és más román médiumok által is idézett plágiumvádra reagálva Ciuca kedden később közleményt is kiadott, amelyben bejelentette: felkéri az UNAP etikai bizottságát doktori disszertációja megvizsgálására. Ciuca kifejtette: a doktori dolgozatának témaválasztását saját, külföldi küldetésekben szerzett tapasztalatai ihlették, maga a dolgozat pedig a témában végzett tudományos kutatásainak eredményeit tartalmazza. A miniszterelnök azt állítja: olyan érzékeny témákban, mint a geopolitika, követelmény a fogalmak és kifejezések "szabványosítása", így elkerülhetetlen bizonyos kifejezések és szófordulatok ismétlődése.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések