Elemzők szerint tavaszig biztosan maradnak a magas energiaárak.
Az unió nem vág bele a Spanyolország által javasolt közös földgázbeszerzésbe, mert az túl bonyolult lenne és tározókra is szükség lenne hozzá – írja az Euronews. Hozzátették: ez az uniós energiaügyi miniszterek luxemburgi válságülésén derült ki, ahol vita volt a nukleáris energia szerepéről is.
A magas energiaárak miatt tartottak tanácskozást a tagállamok szakminiszterei Luxemburgban, írják. Abban egyetértés van közöttük, hogy rövidtávon adócsökkentéssel és állami támogatással kell kezelni a helyzetet. A hosszútávú megoldásban azonban megosztottak az országok.
Nem támogatják a közös földgázbeszerzést sem. „Egy közös beszerzés éveket vehet igénybe. És ha lenne közös beszerzés, hol tárolnánk a gázt? Sok bonyolult kérdés van. Szerintem a spanyol kormány túlzott ígéreteket tesz” – mondta a luxemburgi miniszter, Claude Turmes.
Nincs egyetértés a tagországok között
A portál arról tájékoztat, hogy Franciaország és Spanyolország átalakítaná az energiapiacot, de kilenc másik ország, köztük Németország és Hollandia viszont a piacokra bízná az árakat, szerintük a mostani emelkedés csak átmeneti jellegű.
„A mostani modell átalakítása veszélyezteti a piacok kiszámíthatóságát, a versenyképességet és a zöld átmenetet. Emellett a jelenlegi piaci modell biztosítja a kereslet és a kínálat egyensúlyát. Ez nagyon fontos az energiabiztonság szempontjából” – mondta Kadri Simson uniós biztos.
Az EU szerint a megújuló energiaforrások terjesztésével lehet csökkenteni a kontinens energiafüggőségét. Abban azonban
vita van, hogy az atomenergiát zöld forrásként támogassák-e.
„Kiegyensúlyozott energiamixre van szükség, amelyben stabil forrásként szerepel a nukleáris energia, átmeneti elemként a földgáz és persze megújuló források. De kiegyensúlyozottságra és tökéletes tervezésre van szükség” – mondta a cseh miniszterelnök-helyettes, Karel Havlíček.
0 Megjegyzések