A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

A 3 legerősebb gyógynövény klimax alatt: enyhítik a tüneteket, csökkentik a hőhullámok idejét


A klimax természetes folyamat, de kellemetlen tünetekkel járhat, amiknek enyhítésében a gyógynövények is segíthetnek.


A menopauza előbb-utóbb nők és férfiak életében is bekövetkezik, teljesen normális hormonális folyamat, mely során nők esetében csökken az ösztrogénszint termelődés, egyúttal megszűnnek a menstruációs folyamatok is.

A hormonháztartás ezen átalakulására, mely jellemzően 45-60 éves kor között vagy akár előbb is bekövetkezik, a szervezet egésze reagál. A változókorra jellemző tünetek közé tartoznak a hőhullámok, a hajhullás, a hangulatingadozások, a fokozott izzadás, a hüvelyszárazság és a csökkenő nemi vágy is. Nem csoda, hogy ebben az időszakban sokan próbálnak valami gyógyírt vagy enyhítő módszert találni - szerencsére vannak olyan gyógynövények is, amik bevethetőek a célra.

A lenmag

Az emésztést támogató, omega-3-ban és rostokban gazdag lenmag a klimax tüneteit is képes csillapítani a benne található lignan nevű fitoösztrogéneknek köszönhetően. A lignan szervezetre gyakorolt hatása hasonló az ösztrogénhez.

2019-es kutatásban bizonyították, hogy a lenmag kivonata csökkenti a hőhullámok idejét, és segít megelőzni a menopauzával járó csontritkulást is. Egy kisebb, három hónapon át tartó, és 140 változókorban lévő nővel végzett kísérletben is jelentősen javult a résztvevők közérzete, és elmondásuk szerint számos kellemetlen tünetük is enyhült. Ugyan az eddigi kutatások eredményei biztatók, még további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy teljes bizonyosságot lehessen nyerni a hatásáról. Mindenesetre a lenmag tele van értékes tápanyagokkal, és fogyasztása semmilyen mellékhatással nem jár, így egy próbát mindenképp megér. Napi 90 gramm lenmagőrlemény vagy 1 gramm kivonat kifejtheti pozitív hatását. A mag akár joghurtba elkeverve is fogyasztható.

Az orvosi macskagyökér

Az orvosi macskagyökér természetes nyugtatóként is használatos, éppen ezért alvászavar esetén kifejezetten jótékony hatással bír. Emellett a hőhullámok idejét és erősségét is képes csökkenteni. Egy 2013-as és egy 2017-es kutatásban is bizonyították ezen hatását, a résztvevőket mindkét esetben két csoportba osztották, az egyiküknek placebót, a másikuknak pedig macskagyökér-kivonatot adtak. Akik a tényleges gyógynövényt kapták, jelentős javulást tapasztaltak. Még további kísérleteket végeztek a növénnyel kapcsolatban, és kiderült, hogy citromfűvel kombinálva hatásosabb alvászavarok ellen.

A lenmaggal ellentétben a macskagyökeret csak mérsékelten szabad fogyasztani, mivel mellékhatásként felléphet fejfájás, szédülés és émelygés. Nem ajánlott olyanoknak kúraszerűen alkalmazni, akik rendszeresen valamilyen fájdalomcsillapítót, szorongást gátlót vagy altatót szednek. Akár teaként is fogyasztható, egy evőkanál teafüvet 30 percig kell áztatni egy csészényi vízben, hogy kioldódjanak a hatóanyagai, majd leszűrni.

A barátcserje

A barátcserje már régóta használatos különböző nőgyógyászati problémák, menstruációs zavarok, PMS és menopauza esetén. Hatóanyagainak köszönhetően serkenti az agyalapi mirigy működését, megnöveli a szervezet progeszteronhormon-termelését, stabilizálva ezzel a női nemi hormonok egyensúlyát.

Egy 2019-ben végzett kutatás szerint a barátcserje ténylegesen redukálja a szorongás érzését és a hőhullámok idejét, bár a depressziós tünetekkel és a csökkenő nemi vággyal szemben hatástalannak bizonyult. Tea és kapszula formájában is beszerezhető, de fogyasztása előtt érdemes alaposan átolvasni a terméken feltüntetett adagolási útmutatót, mert mellékhatásokkal járhat, hányingert, bőrviszketést, fejfájást okozhat, antipszichotikumok szedése mellett kerülendő az alkalmazása.

Bár a gyógynövények mankóként szolgálhatnak, kúraszerű használatuk előtt érdemes kezelőorvossal konzultálni, és követni az utasításait.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések