Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Brüsszelben járt Szijjártó Péter: az unió jövőjéről esett szó


A külgazdasági és külügyminiszter csütörtök délelőtt érkezett meg Brüsszelbe, az Európai Unió külkereskedelmi minisztereinek tartott ülésre.


Az ülés témái között van az Európai Unió jövőre vonatkozó kereskedelmi stratégiájának megtárgyalása. A külügyminiszter szerint létfontosságú, hogy az unió egyensúlyát helyreállítsák a világkereskedelemben. Ezzel kapcsolatban Magyarországot külön kiemelte: „Mi egy olyan ország vagyunk, amely a GDP-export PGDP-mutatóban 83 százalék fölött van, és egy olyan ország vagyunk, amely a tavalyi évben GDP-arányosan a tizenegyedik legmagasabb exportot tudta felmutatni világszerte”.

Szijjártó Péter szerint új világkereskedelmi és világgazdasági rend jött létre, aminek három fő oka van. Az első nyilván a világjárvány, aminek hatása a világkereskedelem 9,2 százalékot esett vissza a tavalyi évben. A második, hogy a Távol-Keleten, tulajdonképpen létrejött a világ valaha volt legnagyobb szabadkereskedelmi övezete. A harmadik okot Szijjártó Péter a másodikhoz vezeti vissza. Szerinte ugyanis a Kelet ledolgozta a nyugathoz képest mind a technológiai mind a finanszírozási lemaradását és az immáron is jelentős, azonban jelenleg is folyamatosan növekedő népességével gyakorlatilag a világkereskedelem gravitációs pontjává váltak.

Elárulta, hogy a tavalyi volt az első olyan év, amely során az Egyesült Államok többet kereskedett Kínával, mint az Unióval és az Uniónak is a tavalyi volt az első olyan éve, mikor többet kereskedett volna távol-keleti országgal, mint az Államokkal – derült ki az Index tudósításából.

Kijelentette, hogy Magyarország szorgalmazza, hogy az unió minél több szabadkereskedelmi megállapodást kössön a következő időszakban, ugyanis az álláspontja szerint nem szabad olyan ügyeket a kereskedelemmel és a gazdasággal keverni, amelyek nem tartoznak a kereskedelemhez és a gazdasághoz.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések