A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Negyvenegy percenként gyullad ki egy lakás Magyarországon


Minden második nap halálos áldozata is van a lakástüzeknek, idén 35-en vesztették életüket.


A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BMOKF) frissen kiadott negyedéves összesítése alapján 2021 első három hónapjában összesen 2250 lakástűz volt Magyarországon. A statisztikai adatok szerint átlagosan 41 percenként kigyulladt egy otthon. A tűzesetek között több tragikus kimenetelű is volt,

👉 minden második napon meghalt valaki a tűz vagy füst miatt.


A BMOKF tájékoztatása szerint az idei lakástüzekben összesen 24 ezer négyzetméternyi terület égett le, ami olyan, mintha 270 panellakás teljesen kiégett volna. A legtöbb lakástűz csak egy-két négyzetméteren pusztított, de naponta két-három otthon teljesen megsemmisült. Idén már 35-en vesztették életüket tűz vagy a keletkezett füst miatt. Közülük huszonhatan lakástűzben szenvedtek halálos füstmérgezést, hárman avarégetés közben keletkezett füstmérgezésben hunytak el. Egy ember az autójában lelte halálát, a többi esetben hajléktalanok által lakott kunyhó gyulladt ki.

Az év első három hónapjában 209 ember szenvedett valamilyen sérülést, jellemzően füstmérgezést, átlagosan naponta hárman sérültek meg a tüzek miatt. A tűzvizsgáló igazságügyi szakértők elemzése alapján a sok lakástűz oka, hogy az év első három hónapjában a hűvös idő és a járvány miatt sokkal többen tartózkodtak folyamatosan otthon. Többet fűtöttek, főztek és világítottak, sőt még a szabadidő jelentős részét is otthon töltötték.

👉 Sokan párhuzamosan több dolgot csináltak egyszerre, több műszaki cikk egyszerre működött. Sok helyen a régi elektromos vezetékek nem bírták el a megnövekedett terhelést, amelyet a több berendezés együttes használata okozott.


Gyakori volt az is, hogy a cigarettát vagy valamilyen nyílt lángot figyelmetlenül magára hagyták, vagy éppen az elavult fűtési rendszer vezetett a tűzhöz. A leggyakrabban a konyhában, a hálószobában és a nappaliban keletkeztek tűzesetek.

A nagyobb lakástüzeket egy kis odafigyeléssel és egy füstérzékelővel meg lehet előzni. Ezek a veszélyjelzők néhány ezer forintba kerülnek, mégis életeket és milliós értékeket menthetnek meg, ha a mennyezetre felszerelünk egy ilyen készüléket.

👉 A szabadtéri tüzeknél is életet menthet, ha betartjuk az égetés szabályait.


Külterületen tilos tarlót és egyéb növényi hulladékot égetni, a kertben pedig jelenleg csak ott szabad, ahol és amikor azt az önkormányzat rendeletben megengedi.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések