Markus Söder megválasztása sem érintené különösebben a magyar–német kapcsolatokat
Az uniópártokon belül párbaj vette kezdetét azzal, hogy Armin Laschet CDU-elnök és Markus Söder CSU-elnök is bejelentette: hajlandó lenne a konzervatívok közös kancellárjelöltjeként indulni a szövetségi parlamenti választáson 2021 szeptemberében. Németország sorsdöntő időszak elé néz, hiszen Angela Merkel tizenhat év után távozik a kancellári pozícióból, ám pártjának népszerűsége történelmi mélyponton áll. Lapunk Kiszelly Zoltán politológust kérdezte a Németországban kialakult zűrös belpolitikai helyzettel kapcsolatban.
– A CDU elnöksége egyhangúlag támogatja Armin Laschet pártelnök jelöltségét – jelentette ki Volker Bouffier, Hessen tartomány miniszterelnöke, miután a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöksége is külön gyűlést tartott tegnap arról, kit támogatnának a pártszövetség kancellárjelöltjeként. Az MTI tudósítása szerint az elnökség után a párt szélesebb vezető testületében, a választmányban folytatják a tanácskozást, amelynek eredményeiről maga a pártelnök számol majd be a sajtónak.
👉 – Olyan embert kell választaniuk, aki tud fordítani a CDU lejtmenetén azok után, hogy rosszul kezelték a járványt, és Merkel már nem hoz, hanem visz
– magyarázta a Magyar Nemzetnek Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzések központjának igazgatója. A politológus hozzátetette: – Merkel már árt a CDU népszerűségének, de még mindig ott van mint főszereplő, mint az elefánt a szobában.
Bár a centrista Laschet, aki a merkeli örökségre építene kancellári pályafutása alatt, számos befolyásos vezető támogatását élvezi, a közvélemény-kutatások arra világítanak rá, hogy Észak-Rajna–Vesztfália tartomány kormányfője kevésbé népszerű az állampolgárok körében, mint a bajor miniszterelnök. A Deutschlandtrend nevű felméréssorozat áprilisi adatai szerint a német lakosság csupán 19 százaléka sorakozott fel Laschet mögött, míg Södert a megkérdezettek 54 százaléka indítaná a tisztségért.
👉 – Söder azért népszerű, mert ő mindig a szigorítást követelte, és abból nem lehet baj
– magyarázta Kiszelly Zoltán. A politológus ugyanakkor hozzáfűzte, hogy a németek kezdenek belefáradni a november óta tartó teljes zárlatba, és ami eddig Söder előnyére vált, már nem biztos, hogy működik a „koronafáradtságban”.
Az elemző lapunknak kifejtette azt is, hogy a német–magyar gazdasági kapcsolatot – mivel az már független a politikától – nem érintené, ha a bajor kormányfő lenne a kancellár. Hozzátette viszont, hogy
👉 Söder a fősodort szolgálná ki politikailag, és ezt két példával támasztotta alá.
Az egyik, hogy a bajor politikus korábban ellenezte a bevándorlást, most már támogatja, a másik pedig, hogy „az utazókat nem szabad feltartani” német közmondással reagált arra a hírre, hogy a Fidesz kilépett a Néppártból. Kiszelly Zoltán továbbá arról is beszélt, hogy mivel Söder a zöld párttal kormányozna, azok húznak Laschethez, akik nem akarják a Zöldek és ezzel együtt az amerikai befolyást az országban. Hozzátette:
👉 a Zöldeknek már nem feltétlenül lesz szüksége a CDU-ra, amely megkerülhetővé vált.
A politológus által felvázolt forgatókönyvek egyike a „jelzőlámpa-szövetség”, azaz hogy a Zöldek a szociáldemokratákkal (SPD), valamint a liberálisokkal (FPD) lépnek koalícióra.
A pártszövetség országos választói támogatottsága a legutóbbi felmérések szerint történelmi mélypontja közelében, 27 százalék körül van. A második helyen álló Zöldek népszerűsége viszont egyre erősödik, jelenleg az állampolgárok körülbelül 22 százaléka támogatja őket. Szintén a Deutschlandtrend áprilisban közzétett felméréséből derül ki az is, hogy a németek mindössze 35 százaléka elégedett a szövetségi kormánnyal, míg a válaszadók 64 százaléka fejezte ki elégedetlenségét Berlinnel. Tavaly novemberben még hetvenszázalékos volt a kormánypárt támogatottsága. Kiszelly Zoltán úgy fogalmazott, hogy ha ez a trend folytatódik az elkövetkező öt hónap során, a Zöldek lehetnek a legerősebb párt. Szavai szerint a német közvéleményben a zöld párt társelnökét, Annalena Baerbockot tartják a legesélyesebbnek a kancellári posztra, és a média nagy nyomása miatt már közbeszéd tárgya, hogy junior partnert keresnek a Zöldek mellé.
👉 – A CDU-nak ezért egy olyan vezetőt kell választania, aki ezen a közhangulaton és médiabefolyáson tud fordítani
– hangsúlyozta. A Zöldek egyelőre még nem közölték, ki lesz a kancellárjelöltjük, előreláthatólag április 19-én jutnak dűlőre. Az már viszont biztos, hogy az indulóknak Olaf Scholz pénzügyminiszterrel, a szociáldemokraták választottjával is meg kell küzdeniük a szeptemberi választáson.
0 Megjegyzések