Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Ez a teendő, ha a tüdőre megy a koronavírus-fertőzés


A koronavírus-fertőzés azért igencsak rizikós, mert egyáltalán nem tudni, hogyan reagál rá a szervezeted. A legtöbb emberen egyszerű náthaként végigmegy, de rengetegen kapnak tüdőgyulladást tőle, ami már elég veszélyes lehet. Mit tegyél, ha ráment a fertőzés a tüdődre?


Először is, laikusként elég nehéz megállapítani, hogy a koronavírus mikor terjed a tüdőre, és mikor található meg még csak a felső légutakban. Elkezdhetsz gyanakodni, hogy súlyosabb fertőzésnek nézel elébe, ha 48-72 órán keresztül is lázas vagy, azaz 37,8 Celsius-fok feletti a testhőmérsékleted, és nagyon fáradtnak, levertnek érzed magad, valamint nehezebben kapsz levegőt, mint egyébként szoktál.

Mik utalhatnak még a tüdőgyulladásra?

A koronavírus-fertőzés második hetében a legvalószínűbb, hogy rámegy a betegség a tüdőre. Ez azonban becsapós lehet, hiszen a fertőzés első néhány napjában teljesen tünetmentes lehetsz, így nehéz megállapítani, hogy pontosan mikor is kezdődik az a bizonyos második hét.

A COVID-19 legkomolyabb és legveszélyesebb komplikációi akkor jelentkeznek, ha a vírus a tüdőt is megfertőzi. A lázon és a nehézlégzésen kívül érdemes ilyenkor figyelned arra is, hogy erősen köhögsz-e, vagy tapasztalsz-e egyéb, tüdőgyulladásra jellemző tüneteket.

A tüdőgyulladásról árulkodik még a véredben lévő C-reaktív protein (CRP) magas jelenléte, ami gyulladásra utal, csakhogy ezt már csak vérteszttel lehet megállapítani, ehhez pedig korházba kellene vonulni. Előfordulhat, hogy nem vagy erős tünetes, viszont a CRP magas a véredben – innen tudható, hogy még mindig veszélyben vagy.

A CRP szint mérése mellett érdemes CT-t is csináltatni. Valószínűleg a háziorvosod is ezt fogja javasolni, főleg, ha a fenti tünetek jelentkeztek. Ugyancsak a háziorvosoddal konzultálj arról, hogy milyen módon mehetsz vizsgálatra ilyenkor, fertőző lévén.

A legfontosabb teendők

Ha az a gyanúd, hogy a koronavírus kezd átterjedni a tüdődre, fontos, hogy folyamatosan összeköttetésben legyél az orvosoddal. Ez persze nem azt jelenti, hogy egész nap beszéljetek telefonon, hanem azt, hogy el tudd érni, ha rosszabbodik az állapotod. Ez ugyanis a súlyos eseteknél nagyon gyorsan is megtörténhet – érdemes felkészülni, és értesíteni az orvost, hogy bármikor hívhatod.

Nem kell azonban pánikolnod sem: a tüdőgyulladás nem egyenlő a halálos ítélettel, sem a sürgősségire vagy lélegeztetőgépre kerüléssel.

A COVID-19-ben szenvedők mintegy húsz százalékánál jelentkezik tüdőprobléma is. Ennek is különböző fokozatai vannak. Egy enyhe tüdőgyulladástól hosszú távon egyelőre úgy néz ki, hogy nem lesz különösebb bajod, de nagyon fontos, hogy időben felismerjék, és kezeljék a problémát. Az is előfordulhat, hogy kórházba sem kell vonulnod, és az orvosod antibiotikumokkal el tudja látni a tüdőgyulladásodat.

A lényeg tehát az, hogy figyelj oda magadra: ha nem érzed jól magad, fáj a mellkasod, napok óta lázas vagy, erősen köhögsz, és esetleg a levegőt is nehezebben veszed, mindenképpen hívd fel a háziorvosodat, aki időben felismerheti a tüdőgyulladást, és kezelheti, vagy beutalhat szakorvoshoz.

Pánikolni azonban nem érdemes, hiszen a koronavírusosok majdnem negyedénél jelentkezik tüdőprobléma, amelynek nagy része invazív beavatkozás nélkül kezelhető.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések