A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Találtak egy fél római kori sírkövet Dörgicsén, aminek párját 150 éve fedezték fel

Egy, a közelmúltban Dörgicse közelében talált, és egy, a kékkúti templomból származó római kori sírkő töredéket illesztettek össze Kékkúton a Kőfeszt részeként – írja az MTI.

Győrffy-Villám Zsombor, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum régésze az MTI-nek elmondta: Dörgicse határában, a Becce-dűlőn kollégája, Törő Balázs talált rá a sírkődarabra egy 19. századi romos pincébe építve. A leletet nyáron a helyi közösséget bevonva emelték ki.

A SÍRKŐTÖREDÉK A FELSŐ RÉSZEN KÉT DELFINALAK LÁTHATÓ, MELYEK A RÓMAI TÚLVILÁGRA UTALNAK, AZ ALATTA LEVŐ KÉPMEZŐBEN PEDIG EGY TIPIKUS KELTA VISELETŰ NŐALAK RAJZOLÓDIK KI, VALAMINT NÉHÁNY BETŰTÖREDÉK IS OLVASHATÓ.

A veszprémi múzeum régésze a sírkő másik részét meglepően gyorsan, mindössze pár napos kutatást követően megtalálta a keszthelyi Balatoni Múzeum gyűjteményében. Ezt még Rómer Flóris fedezte fel a kékkúti templom küszöbébe építve.

Ebben a térségben ritkaságnak számít, hogy egy római kori lelet két részét 150 év különbséggel, egymástól 60 kilométerre találjanak meg. Magyarországon inkább a Duna mentén vagy nagyobb feltárásokon szoktak találni ilyen összeillő kőtöredékeket.


A Kékkúton összeillesztett kő alsó része a keszthelyi Balatoni Múzeum, a felső rész pedig a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum gyűjteményének része. Győrffy-Villám Zsombor elmondta: valószínűleg nem az eredeti darabokat egyesítik, hanem egész másolatokat készítenek belőle, melyeket több helyen is kiállíthatnak.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések