Hirdessen itt

Bejrúti robbanás: súlyos károk érték a történelmi épületeket

A libanoni főváros múltjának megmaradt darabjai, a hagyományos építészeti megoldásokat őrző lenyűgöző múzeumok és történelmi épületek is súlyos károkat szenvedtek a múlt keddi bejrúti robbanásban, írja az MTI.

A Bejrútra jellemző, három boltíves ablakokkal díszített történelmi épületek jelentősen meggyengültek a libanoni polgárháborúban (1975-1990), a bejrúti kikötő körzetében történt múlt heti robbanás gyakorlatilag már csak a kegyelemdöfés volt néhány ház számára. A legrégebbi épületek egy része közvetlenül a kikötő közelében áll. Egy 18. századi palotában, amelyet a vagyonos Sursock család építtetett, Libanonnál idősebb régiségek vesztek oda a robbanásban.

A MÁRVÁNY OSZLOPSORRAL DÍSZÍTETT NEMESI REZIDENCIA AJTAJAI KISZAKADT A HELYÜKRŐL, A TÖBB MINT 200 ÉVES SZÍNES ÜVEGABLAKOK SZILÁNKOKRA TÖRTEK.

A robbanás a szomszédos Sursock Múzeumot, a modern és kortárs művészet egy lenyűgöző gyűjteményét őrző kulturális központot sem kímélte. A mindössze néhány hónappal ezelőtt még egy egyedülálló Picasso-kiállításnak otthont adó épület udvarán zacskókban állnak a törmelékek, a híres festett üvegablakok helyén lyukak tátonganak. Az 1912-ben épült palotát csaknem 50 évvel később alakították múzeummá, tulajdonosa, a műgyűjtő Nicholas Sursock akaratának megfelelően.


Az intézmény szóvivője szerint a robbanásban 20-30 műtárgy sérült meg, döntően az üvegszilánkok miatt. Köztük van a gyűjtemény egyik központi darabja, Sursock úr portréja, amelyet Kees van Dongen holland festő készített. Jacques Aboukhaled, a múzeum 2015-ben véget ért felújítását vezető építész szerint az épület szerkezete ép maradt. A helyreállítási munkálatok azonban így is több mint egy évet vehetnek igénybe és a költségek több millió dollárra fognak rúgni.

MINDEZEK MELLETT VALÓSÁGOS CSODA, HOGY AZ ÓKORI GÖRÖG, RÓMAI ÉS FÖNÍCIAI SZOBROKAT, VALAMINT EGYÉB MŰTÁRGYAKAT ŐRZŐ LIBANONI NEMZETI MÚZEUMNAK CSUPÁN A KÜLSŐ HOMLOKZATA SÉRÜLT MEG.

Abbas Mortada kulturális miniszter szerint több száz, a nemzeti örökség részét képező épület szenvedett károkat és a helyreállítási munkálatok "több százmillió dollárba" fognak kerülni. A miniszter reményei szerint a költségek fedezéséhez külső segítséget is fog kapni az ország, elsősorban Párizstól.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések