A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Az utolsó vacsora – Leonardo falfestményén nem látszik, mégis megnézhetjük Jézus lábait

Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című alkotásán Jézus Krisztus lábai is láthatóvá váltak gigapixeles részletességgel a brit Királyi Művészeti Akadémia és a Google együttműködésének köszönhetően.

A brit Királyi Művészeti Akadémia a Google techvállalat Arts & Culture nevű programjának a legújabb résztvevője. A program a világ legnevesebb intézményeinek gyűjteményeiből hozza közel a lenyűgöző alkotásokat az internet segítségével.

A legutóbb digitalizált művek közt van Leonardo híres falfestményének, Az utolsó vacsorának a másolata, amelyet a reneszánsz mester két tanítványa, Giampietrino és Giovanni Antonio Boltraffio alkotott.

Az eredeti falfestmény a milánói Santa Maria delle Grazie-templomban található, és az évszázadok során rengeteget károsodás érte, a részletességéből sokat veszített.

E részletek azonban megtalálhatók a tanítványok által készített olajfestményen, köztük Jézus lábai is, amelyek 1652-ben „tűntek el”, miután egy ajtójáratot vágtak a templomfalon.

A Google Arts & Culture online kiállítása több mint 230 fotót és videófelvételt tartalmaz, köztük 24 olyan műremeket, amelyeket a techóriás Art Camera nevű rendszerével digitalizáltak, megörökítve a legapróbb részleteket is.

A kiemelt művek közé tartozik John Constable angol romantikus festő Az ugrató ló című, 1825-ben készült romantikus olajfestménye, az Akadémia egyik alapítója, Mary Moser 1780 körül készült, Tavasz című csendélete, illetve az akadémia egykori elnöke, Joshua Reynolds egyik önarcképe is.

A Google Street View programja segítségével a közönség 17 valós helyszínt járhat be az akadémián belül, köztük a gyűjteménygalériát, a könyvtárat és a nagyelőadót, továbbá nyolc virtuális túrán is részt vehetnek a látogatók.

Az érdeklődők ezeken túl harminc digitális „történeten” keresztül tudhatnak meg többet a brit Királyi Művészeti Akadémia gazdag múltjáról.

A Google Arts & Culture applikáció felhasználói akár saját otthonukba is elhozhatják az akadémia kollekcióját, az Art Projector nevű kivetítő üzemmód segítségével.

A művészeti galériáknak és múzeumoknak különösen a válságos időkben olyan közösségi tereknek kell lenniük, amelyek ihletet, megnyugvást, szórakozást és vigaszt nyújtanak. A Királyi Művészeti Akadémia pontosan ezért létezik 1768 óta – mondta Axel Rüger német művészettörténész, az akadémia jelenlegi titkára és vezetője.

A Google Arts & Culture digitális kiállítása ITT tekinthető meg.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések