A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

A momentumos Kerpel-Fronius bevallotta, hogy ő is antifasiszta

Karácsony Gergely főpolgármester, Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes, Tüttő Kata főpolgármester-helyettes, Dr. Dorosz Dávid főpolgármester-helyettes, Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes, Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes közleményt adtak ki.

El kell határolódni a fasisztáktól.

Kerpel-Fronius a Facebook oldalán oszotta meg a közleményt:

Napok óta fogalmazgatok egy posztot a mai napra. Végül azonban úgy határoztunk, hogy Budapest vezetése közös közleményt ad ki, amellyel azonosulni tudok.

Elöljáróban annyit tennék hozzá, hogy kifejezetten örülök annak, hogy utcai kiállítással, fényképekkel, a mikrotörténelemmel emlékezik a kerületek közös rendezvénye az eseményekre.

Hiszem, hogy a személyes történetek elbeszélése, meghallgatása és megértése segíthet rajtunk. És örülök annak, hogy a három kerület vezetése nem csupán elítéli a menetet, hanem állít valamit, ami más, ami előre mutató és ami gondolkodásra és elmélyülésre késztet.

Külön öröm számomre, hogy ellenzéki és kormánypárti kerület egyaránt részt vesz ebben az eseményben – ez talán alapja lehet egy olyan diskurzus kezdetének, amelyben végre ki tudunk mozdulni a párhuzamos monológok rendszeréből.

Mert nagyon fontos lenne, hogy legyen egy minimális közös alap arra vonatkozóan, hogy mi történt részben általunk, részben velünk 75 éve Budapesten és Magyarországon. Hogy mi ért véget, mi kezdődött, mi történt a kettő közti pillanatban. Milyen esetleges reményeink és milyen félelmeink voltak – s mi lett belőlük.

Sok megbeszélnivalónk van. És akkor a nyilatkozat.

Budapest városvezetőinek üzenete Budapest ostromának 75. évfordulója alkalmából

75 éve ért véget az a hadművelet, amely fővárosunkat romba döntötte, és amelyben több tízezer honfitársunk az életével fizetett. Február 8-án gyászoljuk a II. világháború magyar áldozatait. Emlékeznünk kell az erőszakot elszenvedő nőkre, a besorozott katonákra, honfitársainkra, akiket hiába vártak haza szeretteik a hadifogságból.

Az eseményekről később kialakult politikai diskurzus megosztotta a társadalmat. Konszenzust teremteni a kérdésben bizonyosan nem azok feladata, akik a történelem szemétdombjára való ordas eszmék képviseletében masíroznak bele a budapestiek békéjébe.

Fel kell dolgoznunk a nemzetünket ért traumákat és nem hagyni, hogy bárki politikai haszonszerzésre használja fel őket. A 1945 februárjának emléke közös ügyünk, nem csak az áldozatok miatt, saját magunknak is szembesülnünk kell azokkal a bűnökkel, amelyeknek áldozatai, de részben elkövetői is magyarok voltak. Budapest új vezetése feladatának tekinti egy új politikai kultúra megteremtését; olyan emlékezetpolitika a célunk, amely társadalmi diskurzust hív életre, és nem önkényesen dönt évtizedek óta vitás kérdésekben.

Elhatárolódunk minden olyan rendezvénytől, amely nem egységében, minden fél szempontjait figyelembe véve, hanem valamely oldal szenvedéseit idealizálva mutatja be az eseményeket. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy szélsőséges csoportok önkényuralmi jelképek és egyenruha viselésével félelmet keltsenek a budapestiekben.

Antifasiszta elkötelezettségünkből fakadóan kötelességünk felszólalni azok ellen, akik történelmünket meghamisítva, gyűlölködésre és kirekesztésre buzdítanak.

Éppen ezért példaértékűnek és reménykeltőnek tartjuk az I., a II. és a XII. kerületi polgármesterek közös, pártpolitikán felülemelkedő kezdeményezését, hogy a napi politikai véleménykülönbségeket félretéve közösen emlékezzenek meg a tragikus eseményről

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések