Hirdessen itt

Jelentősen megnőtt a nyílt óceánban lévő műanyaghulladék mennyisége az elmúlt évtizedekben

Jelentősen megnőtt a nyílt óceánban lévő műanyaghulladék mennyisége az elmúlt hatvan évben - erősítették meg tanulmányukban az angliai Plymouthi Egyetem és a brit Tengerbiológiai Társaság kutatói.
A Nature Communications című folyóiratban publikált tanulmány az Atlanti-óceán északi részét vizsgálta, több mint 6,5 millió tengeri mérföldre kiterjedően. Az eredmények szerint 1957 és 2016 között jelentősen megnőtt a nagyobb méretű műanyaghulladékok, például zacskók, kötelek és hálók mennyisége a nyílt vízben - olvasható az egyetem honlapján.

A tanulmány egy speciális mintagyűjtő eszköz, a Continuous Plankton Recorder (CPR) bevonásával készült. A planktonminták begyűjtésére kifejlesztett CPR-t kereskedőhajók farára erősítve szokták vontatni a felszíni vizekben és nagyjából akkora, mint egy tengeri emlős, ami azt jelenti, hogy hasonló módon kerül érintkezésbe - gabalyodik bele - a műanyaghulladékokba.

Az 1950-es évek óta egyre több műanyagterméket állítanak elő és a világnépesség folyamatos növekedésével a műanyaghulladékok mennyisége is tovább fog emelkedni. A műanyagszemét, különösen a nagy méretű hulladékok hosszú távú környezeti hatásairól azonban szinte nincsenek adatok.

(MTI)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések