A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Napirend előtt: a munkaidő-szervezésről és Gruevszki menedékjogi ügyéről

A munkaidő-szervezésről és Nikola Gruevszki menedékjogi ügyéről is szó volt hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben.

MSZP: "rabszolgatörvényt" akarnak elfogadtatni a kormánypártok 

Tóth Bertalan (MSZP) bírálta az 1300 családot érintő kilakoltatásokat. A kormány hazudott az érintetteknek, hiszen nem oldották meg a devizahitelesek problémáját, de hazudtak a kilakoltatásokat végző rendőröknek is, mert nem hajlandó a kormány kifizetni nekik a 700 ezer túlórát - mondta.

Szerinte a kormánypártok most egy 250 helyett 400 óra túlóra elrendelését lehetővé tévő "rabszolgatörvényt" akarnak elfogadni. Hozzátette: nem kérdezték meg az érintetteket, a változás tovább fokozza a dolgozók kiszolgáltatottságát, növeli az elvándorlást. Úgy értékelt, a törvényjavaslatról szóló szavazás az emberségről és a méltányosságról fog szólni, kiderül, ki áll az urizáló fideszes elit és ki a dolgozók millióinak oldalán.

Bodó Sándor, a Pénzügyminisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkára elmondta, a munkaerőpiac rugalmasságát biztosítja a javaslat. A munka törvénykönyvének módosítása a munkavégzés mennyiségét nem emeli, kibővíti - 12 hónapról 3 évre - azt az időszakot, amely alatt a munkáltató a munkaidőt beoszthatja - magyarázta. Hangsúlyozta, ez a szabály csak abban az esetben alkalmazható, ha a munkavállalói és munkaadói képviseletek megállapodnak erről kollektív szerződésben.

Közölte, a munkaidő továbbra is heti negyven óra, a heti átlagos munkaidő pedig 48 óra marad. A munkavállaló a munkaszerződésben meghatározott munkabért kapja akkor is, amikor nem dolgozza le valamennyi munkaórját, illetve amikor a meghatározott munkaóráknál többet rendel el a munkáltató - részletezte. 

DK: törvényt sértett a kormány

Vadai Ágnes (DK) szerint törvénytelenül járt el a kormány akkor, amikor Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnöknek különleges bánásmódot biztosított, ugyanis ez a törvény szerint csak kiskorúaknak, fogyatékkal élőknek, várandósoknak és megkínzott embereknek jár, ráadásul nekik is csak akkor, ha nem rendelték el a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet. Az ellenzéki képviselő ebből azt a következtetést vonta le, hogy megszűnt a válsághelyzet. Úgy folytatta, ha nincs válsághelyzet, "nincs közbeszerzés nélküli luxusköltekezés sem". 

Hozzátette: mostantól a kormány a börtön kockázatát vállalja, amikor közbeszerzés nélkül költi a pénzt. Lehet választani: embercsempészet vagy korrupció miatt mennek börtönbe - mondta.

A magyar emberek az igazi szerencsések, mert megszabadultak önöktől 2010-ben - reagált Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az elhangzottakra. Hangsúlyozta, a kormány és a Fidesz-KDNP frakciószövetség minden tagja a törvények betartásával jár el. Visszautasította a képviselő börtönnel való fenyegetését.

Elmondta, a tömeges bevándorlás miatti válsághelyzetet március 6-ig hosszabbították meg. A migrációs veszély továbbra is fennáll, közel 70 ezer migráns várakozik a balkáni útvonalon - tette hozzá.

A Gruevszki-ügyről közölte, a hatóságok a menedékjogi törvény alapján nem adhatnak tájékoztatást egyetlen menekültügyi eljárásról sem. 

Párbeszéd: Orbán Viktornak a bűnözők a szövetségesei

Szabó Tímea (Párbeszéd) elmondta, Orbán Viktor korábban arról "prédikált", hogy a magyaroknak kell eldöntenie, kivel akarnak együtt élni. Gruevszkiről viszont nem a magyar emberek döntöttek, hanem Orbán Viktor, aki egy lopás miatt jogerősen két évre ítélt bűnözővel akar együtt élni - hangoztatta. Közölte, a macedón politikus nem az első bevándorló bűnöző, akit Orbán Viktor "kebelére ölel", példaként említette Ghaith Pharaont, Zaid Naffát, Atiya Khouryt, Aszad szíriai diktátor egyik legfontosabb emberét. 

Azt mondta, az előtt bezárja Orbán Viktor a kaput, aki valóban védelemre szorul, például egy a kiskorú testvérével menekülő afgán nő előtt, akit többször is megerőszakoltak. Orbán Viktornak a bűnözők a szövetségesei, nem a magyarok milliói - tette hozzá.

Kontrát Károly azt mondta, 2018 áprilisában a magyar emberek véleményt mondtak Orbán Viktorról és a Fidesz-KDNP-ről. Úgy értékelt, a képviselő felszólalása megalapozatlan és szégyenteljes volt, a kormány mindig magyar emberek érdekében járt el és minden törvényt betartott.

Megerősítve azt, hogy nem adhat részletes tájékoztatást Gruevszki menekültügyéről, rögzítette ugyanakkor: az ügybe nem volt beleszólása a politikának, az eljárást a magyar és a nemzetközi jogszabályoknak megfelelően folytatták le.

Jobbik: a kormány kommunista módszereket használ

Mirkóczki Ádám (Jobbik) azt firtatta, hova tartozik Magyarország. Ki az, akinek a kormány még nem üzent hadat? - firtatta, hozzátéve: talán a NASA még ilyen. Az ENSZ-nek, az EU-nak, a NATO-nak már hadat üzentünk, mindenkivel harcolunk - közölte. Szóvá tette Aszad "pénzemberének" letelepedési kötvényét, két orosz fegyverkereskedő Oroszországnak történt kiadatását, Nikola Gruevszki menedékjogát. Úgy értékelt, a kormány olyan módszereket használ és úgy viselkedik, mint egy kommunista.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára elmondta, a képviselő felszólásában nem volt semmi, ami kicsit is hasonlított volna egy nemzeti párt felszólalásához, inkább hasonlított a baloldali ellenzéki pártokéhoz. Ennyit arról, ki működik együtt a kommunistákkal, illetve az utódpártjaival - hangoztatta.

Rögzítette, a magyar hatóságok szakszerűen, a biztonsági szempontokat figyelembe véve végzik a dolgukat. Kijelentette, Magyarország Európához tartozik, erős Európában érdekelt, benne egy erős, önálló és szuverén Magyarországgal. Szerinte a Jobbik az, amely nem tudja, milyen politikát folytat.

(MTI)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések