Olaszország szigorítja menekültügyi rendszerét. Az érkezők azonosítási idejének meghosszabbítását, a humanitárius menedékjog kérelmezésének szigorítását, valamint a bűncselekményt elkövető emberek kiutasítását is tartalmazza a törvényerejű rendelet.
Az új menekültügyi rendszert a hét elején ismertette Giuseppe Conte miniszterelnök és Matteo Salvini belügyminiszter. A szigorítás fő célja a gazdasági bevándorlók megállítása.
A törvényerejű rendelet az 1948. évi alkotmány létrehozását követően jött létre – jelentette ki ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában. Kifejtette: a minisztereknek kialakult egy olyan jogköre, amelynek részét képezi a törvényjavaslat kezdeményezése, a rendelet kibocsátási jogosultsága és egyéb szabályozói tevékenységek, mint például a spontán reguláció.
Az alkotmányjogász hangsúlyozta, amikor a törvényerejű rendeletről beszélünk fontos kiemelni, hogy ez Magyarországon a kilencvenes évek előtti kommunista időszakban egy jellemző jogalkotási forma volt. Ehhez képest Olaszországban a jogalkotási aktusok több mint kétharmadát a törvényerejű rendeletek alkotása teszi ki – tette hozzá a szakértő.
A parlamenti demokrácia kijátszása
Magyarországon korábban a törvényerejű rendelet a parlamenti demokrácia kijátszása volt – mondta Szomráky Béla Olaszország-szakértő a műsorban. A szakértő szerint ez a jogalkotási forma a népi demokrácia fegyvere volt. Magyarországon ennek rossz visszhangja volt, hiszen nem a rendes jogalkotási rendszeren keresztül jutottak el egy törvény megalkotásához.
Matteo Salvinitől azt várja az európai bevándorlásellenes réteg, hogy határozott intézkedéscsomaggal álljon elő – hangzott el a felvetés a műsorban. A szakértő szerint nehéz megmondani, hogy ez az intézkedéscsomag megállítja-e az illegális bevándorlást, hiszen sokan dolgoznak azon, hogy az illegális bevándorlás folytatódjon és virágozzon. Szomráky szerint azonban az új olasz intézkedés fontos állomása lesz a megállítási kísérletnek, vagy a megállítás gyakorlatának.
Szabályozottság a cél
Következetes és határozott rendeletet hozott az olasz kormány, hiszen jogokat nem vesz el senkitől, csupán a nagyobb szabályozottság felé tereli a dolgokat – emelte ki Szomráky.
Az előző olasz kormány idején csaknem minden Olaszországba érkező, magát menekültnek valló ember megkapta az oltalmazotti státuszt – mondta a szakértő. Hozzátette: az esetek többségében kiderült, hogy nem is menekültek. A legtöbben egyszerűen a nyomor elől menekültek.
Jelenleg Olaszországban – a rendelkezésre álló kimutatások szerint – az eddig beérkezettek 26 százaléka majdnem automatikusan, azonnali és mindenfajta ellenőrzés nélkül megkapta a menedékjogot – emlékeztetett ifj. Lomnici Zoltán. Hozzátette: erre válaszul egy hatpontos javaslatcsomaggal álltak elő.
Ebben szerepel például az is, hogy szigorítani kell a korlátlan, ellenőrizetlen nemzetközi védelemnyújtást azáltal, hogy kizárólag az kaphat menedékjogot, aki emberkereskedelem, családon belüli erőszak vagy természeti katasztrófa áldozata lett.
Az olasz rendelettervezet – az alkotmányjogász szerint – a jogi kiskapuk bezárását célozza.
0 Megjegyzések