Szorosnak ígérkezik a jövő heti szavazás a Sargentini-jelentésről.
Mi kell ahhoz, hogy megbukjon?
A Judith Sargentini zöldpárti holland képviselő által összeállított jelentés elfogadásához a leadott szavazatok kétharmada, egyben az összes európai parlamenti képviselő többsége szükséges. (Utóbbi 376 támogató voksot jelent, előbbi nyilván az éppen szavazók számától függ.)
A legnagyobb kérdés az, hogy a Fidesz pártcsaládja, az Európai Néppárt 218 képviselője hogyan szavaz majd. A frakció távolról sem homogén: amíg például a holland konzervatívok egyértelműen a Fidesz kizárását követelték nemrég, Manfred Weber frakcióvezető eddig engedékenyebbnek mutatkozott Orbán Viktorral szemben.
Igaz, ez változhat, Weber ugyanis az őszi politikai szezon nyitányaként, a héten bejelentkezett Spitzenkandidatnak, vagyis az Európai Bizottság néppárti elnökjelöltjének. És ezzel nemcsak aktivizálta magát, de túlléphet eddigi békülékenynek tűnő hozzáállásán is.
Ha mindenáron jósolni akarunk, arra sem árt emlékeztetni, hogy 2017 tavaszán, amikor az EP a most záruló vizsgálat elkezdéséről határozott, az EPP-frakció az utolsó pillanatban elvetette saját, enyhébb határozattervezetét a magyarországi helyzettel kapcsolatban, és megszavazta a szigorúbbat. De most más a helyzet közeleg az EP választás és a néppártnak soha ennyire nem volt szüksége a Fideszre, mint most ahhoz, hogy megtartsák többségüket, tehát vélhetően nem fognak Magyarország ellen szavazni.
Csak emlékeztetőül: az akkori szavazáson az indítványt 393 képviselő támogatta. Ez a képviselők felénél több, de a kétharmadot akkor sem érte el a voksok száma, igaz, ott erre nem is volt szükség.
0 Megjegyzések