Parragh László a Kereskedelmi és iparkamara elnöke szerint a kis cégek nem bírják majd tartani a lépést a béremelés ütemével. Ugyanis szerinte vége annak a korszaknak, hogy az alacsony bérek a magyar gazdaság érdekeit szolgálják.
Ma már keresletivé vált a munkaerőpiac, vagyis egyre nagyobb a munkaerőhiány - mondta el Parragh László. Hozzátette: az elmúlt években látott erős bérnövekedési folyamat a következő időszakban is fennmaradhat. Ez segítheti a külföldön dolgozó magyarok hazaáramlását, de sok kis cég nem fogja bírni a béremelési ütemet -írja a portfolio.hu.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) 56. Közgazdász-vándorgyűlésén, Debrecenben arról is beszélt, hogy az a közgazdasági logika volt mindenki fejében a rendszerváltás után, hogy az alacsony munkabér a magyar gazdaság érdekeit, a versenyképességét szolgálja. Szerinte azonban ez ma már egyáltalán nem érvényes. Már csak azért sem, mert a magyar kkv-k lényegesen kisebb hatásfokkal működnek, mint a német versenytársak. Ez a hátrány rányomja a bélyegét az életükre.
Parragh László beszélt a munkaerő importjáról is: szerinte a kérdést óvatosan kell kezelni, de Európa már túl van ezen, hiszen tőlünk, a mi régiónkból importált munkaerőt - fejtette ki az MKIK elnöke. Emlékeztetett: Romániából 3 millióan mentek nyugati országokba dolgozni, de a centrumnak is van elszívó hatása. Tőlünk is mennek el az emberek Nyugatra, de jól látszik, hogy talán vissza tudjuk őket hozni, amit elsősorban magasabb bérrel kell megtennünk - fogalmazott Parragh.
Szerinte a legfontosabb feladat a versenyképesség erősítése lenne, amit a digitális kompetenciafejlesztésben és vállalkozói készségekben, valamint angol nyelvtudásban lát. Mint Parragh László fogalmazott: felesleges tudni az Árpád-házi királyok sorát, mert a Wikipédián minden elérhető - utalt arra, hogy sok olyat tanulnak a diákok, amit nem tudnak később felhasználni. Hozzátette: a kamara támogatja az élethosszig tartó tanulást is, hiszen nem tudjuk, hogy 20 év múlva miképpen változnak meg a mai szakmák.
0 Megjegyzések