Az apró csalán vagy kis csalán (Urtica urens) zárvatermő, a kétszikűek rózsavirágúak rendjének a csalánfélék (Urticaceae) családjába tartozó növényfaj.
Jellemzői
Legfeljebb 60 cm magas, kizárólag fullánkszőrös egyéves növény. Levelei tojásdadok, 1-4 cm hosszúak, a féllemez közepéig vagy harmadáig karéjos-fogasak, a csúcsi fog nem hosszabb a többinél. A nagy csalánnal ellentétben egylaki, a porzós és a termős virágok egy ugyanazon egyeden találhatók. A fűzér legfeljebb 2 cm hosszú.
Élőhelye
Üde gyomtársulások, kertek, főleg nitrogénben gazdag talajon, 2700 m -ig.
Virágzása :Június-szeptember
Felhasználása
Bár ritkásabb fullánkszőrű, mint a nagy csalán, megérintve ugyanolyan fájdalmat okoz. Ismert gyógynövény. Fiatal leveleit megfőzik, régebben disznóknak, baromfiaknak adták összevágva és összekeverve darával.
Gyógytea:
Reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, bőrkiütések, hólyaghurut, magas vérnyomás, gyomor- és bélhurut ellen, valamint vértisztítónak, vizelethajtónak, általános erősítőnek, gyomor- és bélvérzés és a köhögés csillapítására alkalmazható.
Gyökere vizelethajtó és prosztatabetegségek esetén jótékony hatásúak, hatásosan gyógyítja a bélpanaszokat, a hajhullást és az aranyeret.
Fiatal leveleit, régebben disznóknak, baromfiaknak adták összevágva és összekeverve darával.
0 Megjegyzések