Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Fülöp hercegnek le kellett mondania nemesi rangjáról - Szerelméért ezt is feláldozta

Fülöp herceg származása kényes kérdés volt a második világháborút követően.
Fülöp herceg 1921-ben látta meg a napvilágot Korfu szigetén. Születésekor azonban még nem edinburgh-i, hanem görög és dán hercegi cím illette meg.

Az idén 97 éves herceg András görög királyi herceg és Battenbergi Aliz görög és dán királyi hercegné ötödik és egyetlen fiúgyermekeként jött világra.

Menekülniük kellett Korfu szigetéről

Másfél éves korában kellett elhagynia Korfut, ugyanis I. Konstantin görög királyt lemondatták a trónról. A hercegi családot a Brit Királyi Haditengerészet egy hadihajója menekítette el a szigetről. Iskoláit ezt követően Franciaországban, Németországban és Nagy-Britanniában végezte. Bár valamennyire érti a görög nyelvet, alapvetően skandináv, illetve dán származásúnak vallja magát.

79 évvel ezelőtt találkoztak először

Fülöp 1939-ben felvételt nyert a dartmouth-i Brit Királyi Haditengerészeti Akadémiára, ekkor találkozott először harmad-unokatestvérével, az akkor mindössze 13 éves Erzsébettel. Ezt követően kitört a II. világháború, Fülöp aktív állományba került, Erzsébettel pedig levelezésbe kezdtek. A fiatal hercegnő hamar beleszeretett a jóképű tengerésznövendékbe, 1943 karácsonyán pedig Fülöp herceg már hivatalos volt a királyi udvarba. Három évvel később, 1946 nyarán Fülöp megkérte VI. Györgytől Erzsébet kezét, ám a hivatalos bejelentéssel megvárták a következő évet, amikor Erzsébet betöltötte a 21. életévét.

Nevet változtatott Erzsébet miatt

Fülöp származása, illetve nővérei német férjei két évvel a második világháború végét követően kényes kérdést jelentettek az Egyesült Királyságban. A németek iránt érzett ellenszenv miatt testvérei nem is lehettek jelen öccsük esküvőjén. Az eljegyzés előtt pedig - 1947 februárjában - Fülöpnek le kellett mondania dán és görög hercegi címéről. Ekkor vette fel édesanyja családja után a Mountbatten nevet, így az esküvőig hivatalos megszólítása Fülöp görög, dán herceg helyett Fülöp Mountbatten hadnagy lett. Az eljegyzést 1947. július 10-én jelentették be, az esküvőt pedig 1947. november 20-án tartották a Westminster-apátsági templomban. Az esküvő reggelén Erzsébet apja, VI. György király az Edinburgh hercege, Merioneth grófja és Greenwich bárója nemesi címeket adományozta vejének.

Erzsébet királynő meseszép menyasszony volt - Így ragyogott Fülöp herceg oldalán

1947. november 20-án mondták ki a boldogító igent. Idén lesz 71 éve, hogy II. Erzsébet királynő és Fülöp herceg kimondta a boldogító igent a Westminster-apátságban. Ők a legelső uralkodói pár, akik a monarchia történetében ennyi évet leélhettek egymás mellett. Erzsébet királynő mindössze 21 éves volt, amikor férjhez ment.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések