Hasszán Rohani figyelmeztette Donald Trumpot: ne feszítse túl az ellenségeskedést. A nagyhatalmak akár egymásnak is feszülhetnek Irán miatt.
Irán elnöke, az elődjéhez képest mérsékelt Hasszán Rohani figyelmeztette Donald Trumpot: ha túlfeszíti az ellenségeskedést Iránnal, a háborúk háborújával, illetve ahogy szó szerint fogalmazott, minden háborúk anyjával kell szembenéznie - olvasható a privatbankar.hu elemzésében. Atombombával fenyegetni nem tudja, mint Kim Dzsongun, de vannak azért kellemetlen eszközei, és egy-két atomhatalom barátja is akad.
Amióta az amerikai elnök egyoldalúan kilépett az Iránnal 2015-ben kötött hathatalmi egyezményről, amely Irán atomprogramjának korlátozásáról szól (atomalku), Trump egyre nagyobb nyomást próbál gyakorolni Iránra, leginkább olajexportjának ellehetetlenítése révén. Miután azonban Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Oroszország és Kína még fenntartja a szerződést, ez nem is olyan egyszerű: Iránnak a fentiek által, lássuk be, nem lebecsülendő partnerei vannak.
Ilyen körülmények között érthető, ha a perzsa állam nem enged a nyomásnak, sőt magabiztosságot mutat, amit egyébként Rohani keményvonalasabb belső ellenzéke is elvár. Iráni diplomaták egy csoportja előtt a Reuters szerint a következőket mondta:
Mr. Trump, ne játsszon az oroszlán farkával, mert azt megbánhatja. Amerikának tudnia kell, hogy az Iránnal fennálló béke minden békék békéje, míg egy háború vele minden háborúk háborúja.
Az olajexporton kívül Trump a Reutersnek nyilatkozó washingtoni források szerint az iráni rendszer destabilizálásával is kísérletezik: online csatornákon próbál a rendszerrel szemben nyugtalanságot kelteni, ahogy annak idején nálunk a Szabad Európa rádió volt ennek fő eszköze. A jelenlegi iráni rendszer, melyet Iszlám Köztársaságnak neveznek, az 1979-es forradalom során került hatalomra, megdöntve a sah nyugatbarát, de meglehetősen autoriter és népszerűtlen rendszerét.
Vélhetően Trump nem rémült meg túlságosan az elrettentéstől, mindazonáltal valóban kellemetlen lehet neki is, ha túlzottan elfajul az Iránnal fennálló konfliktus. Mind Rohani, mind a legfőbb vallási vezető, Ali Hamenei felvetette már, hogy
ha megpróbálják ellehetetleníteni az iráni olajexportot, akkor Irán a Hormuzi-szoros lezárásával meggátolhatja az Arab-, (Perzsa-) öböl menti országok olajexportját.
Ha ezt erővel kellene megakadályozni, akkor Amerikának el kéne süllyeszteni az iráni hadihajókat és lőni a parti erőket, ez pedig valóban maga a háború. Ezt már vélhetően nem nézné tétlenül Kína és Oroszország, akár saját hadihajóikkal is megjelenhetnének demonstratívan, és akkor Trump kompromisszumra kényszerülhet - állapítja meg a privatbankar.hu cikkírója. Így valószínűleg maga is átgondolja, hogy nem célszerű eljutni eddig a szintig, sőt jó esély van rá, hogy maga az orosz elnök is eltanácsolja ettől (nem tudni, hogy a négyszemközti csúcstalálkozón szó esett-e a kérdésről kettejük között).
A háborúk háborúja kifejezés így nem szó szerinti értelemben, a két ország között lehet helytálló, hanem annyiban, hogy a nagyhatalmak akár egymásnak is feszülhetnek Irán miatt, és az már egy, a kubai rakétaválsághoz hasonló konfliktushelyzet, ami valóban a háborúk háborúját hozhatná. Éppen ettől van elriasztó hatása, és talán erre akart utalni az iráni elnök, vagy még inkább arra, hogy tisztában van a saját geopolitikai lehetőségeivel, és azokra maximálisan támaszkodni is kíván.
0 Megjegyzések