A pánikbetegeknek különösen nehéz ez az időszak.
Valószínűleg neked is van minimum egy olyan ismerősöd, aki téli depresszióval küzd: ahogy csökken a hőmérséklet és elbújik a Nap, jóval kevesebb boldogsághormon termelődik a szervezetben, és aki egy kicsit is hajlamos a hangulatingadozásra, azon könnyen kifognak a hűvös hónapok. Azonban mint kiderült, nem csak téli, de nyári szorongás is létezik, csak éppen jóval kevesebbet hallhattunk eddig erről a jelenségről.
És hogy miről számolnak be az érintettek? Van, akinél hullámokban jelentkezik a szorongás, míg mások konkrét pánikrohamokat tapasztalnak. Szédülés, izzadó tenyér, kontrollvesztés - a tüneteket könnyen összetéveszthetjük egy szívinfarktussal, nem egy ember került már kórházba hasonló rosszulléttel. Az efféle tünetekre különösen rásegít a meleg, hiszen a dehidratáltság és a légszomj egyenes út a szédüléshez.
Ellen Yom pszichoterapeuta a Hello Giggles-nek adott interjújában elárulta, hogy rengeteg ember szenved nyári szorongástól, ugyanis aki hajlamos a pánikbetegségre, könnyedén tapasztalhat ismerős tüneteket a meleg idő hatására. Ilyenkor gyakorlatilag visszafelé működik a mechanizmus: míg alapesetben a pánik okoz fizikális rosszullétet, most a forróság miatt érzett rossz testérzet idézi elő a szorongást. Aki átélt már hasonló, kontroll-vesztett állapotot, a tüneteket nem a melegnek, hanem a pániknak tulajdonítja, ezáltal aktiválva a folyamatot.
A nyári alvászavar tovább súlyosbíthatja a problémát. A forró levegő hatására kialvatlanul és kiszáradtan ébredünk, így sokkal érzékenyebbek és frusztráltabbak vagyunk a nap folyamán is. Egyeseknél ez félelmet és szorongást eredményez, míg mások feszültséget és irritáltságot tapasztalnak.
Amennyiben te is hajlamos vagy a nyári szorongásra, érdemes kiemelt figyelmet fordítanod néhány dologra. Vizsgáld meg a tested, és vedd észre a figyelmeztető jeleket: amennyiben a fentebb említett tüneteket tapasztalod, kerüld el a nagy meleget, lehetőleg hűvösebb helyen töltsd el délutáni órákat. Szintén elengedhetetlen, hogy figyeljünk oda a kellő hidratáltságra.
Lehetséges, hogy az ajánlott 2 liter víznél jóval többet igényel a szervezeted - egyébként a hideg víz lassú kortyolgatása nyugtató hatású - , így mindig legyen nálad friss, hűvös folyadék. Ha hirtelen megemelkedett pulzust, légyszomjat, szédülést tapasztalsz, nyugtasd le a légzésed. Kicsit mozgasd át a végtagjaidat, hogy beinduljon a vérkeringésed, és ügyelj rá, hogy egyenletes, mély levegőket vegyél. Pro tipp: nem árt, ha pár szem szőlőcukrot is tartasz a táskádban!
Ne aggódj, nem vagy egyedül a problémával, és egy kis odafigyeléssel rengeteget enyhíthetsz a tüneteken! Amennyiben ez nem lenne elég, és rendszeresen tapasztalsz hasonló rosszullétet, mindenképpen keress fel egy szakembert!
0 Megjegyzések