Hazánkban a legtöbben júliusban, augusztusban mennek nyaralni. Ennek apropóján összegyűjtöttük a külföldi telefonhasználatra vonatkozó legfontosabb tudnivalókat.
Mikor érvényesek a hazai tarifák?
Az Európai Unió tagországain kívül alapesetben a hazaival azonos hálózaton kívüli díjakon lehet telefonálni és mobilnetezni egyéb, az 1-es díjzónába tartozó országokban is:
- a Telenornál Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, a Vodafone-nál a felsoroltakon túl Svájcban, Törökországban és Monacóban.a Telekomnál Andorrán, Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Monacóban, illetve az EU külbirtokain (pl. Azori-szigeteken).
Ez alól kivételt jelentenek a belföldön korlátlan mobilnetet biztosító, az egyes otthoni mobilinternetes csomagok, valamint bizonyos, havidíjas előfizetéshez kapcsolt opciók ill. kedvezmények. Indulás előtt ezért tájékozódjunk a díjcsomagunkba foglalt, az EU-ban is felhasználható adatkeretről.
Hogyan kell csatlakozni?
A roamingszolgáltatást általában nem szükséges külön aktiválni, teljesen automatikusan működik. Mivel azonban vannak kivételek, ezért érdemes indulás előtt érdeklődni a szolgáltatónknál. A Telekomnál például a havidíjas ügyfelek készüléke magától csatlakozik a külföldi hálózathoz, a prepaid előfizetéssel rendelkezőknek viszont előzetesen be kell kapcsolni a roaming lehetőségét. A Telenornál a Hipernet Home-ot használóknak az ügyfélszolgálaton kell kérni az adatroamingolás engedélyezését. Jó tudni, hogy a Digitális Jólét csomagok, adatjegyek csak belföldön használhatóak.
Miért ugorhatnak meg a költségek?
Külföldi utazás előtt érdemes megnézni, hogy azok az országok, amelyeket utazásunk során érintünk, melyik díjzónába esnek. Előfordulhat ugyanis, hogy például az EU-tag Görögországba utazunk autóval, de a nem EU-tag Szerbián és Macedónián keresztül haladunk. Ilyenkor a szerb és macedón hálózaton töltött időben a 2-es, illetve a 3-as díjzóna feltételei érvényesek.
Mivel olcsóbb a netezés az Európai Unión kívüli országokban?
A Telenornál az erre kialakított roaming- csomagokból érdemes választani. Ezek között találjuk a Világ Net Napijegyet, a Világ Net Hetijegyet, valamint a Világ Net Hetijegy Pluszt. A kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében a szolgáltató szakértői azt javasolják, mindig előre ellenőrizzük, hogy a választott roamingjegy mely országokra érvényes.
A Vodafone előfizetőinek a Világ Napijegyek valamelyikét (Amerika, Afrika vagy Ázsia területére) ajánlják, amelyek a hazai perc- és SMS-díjjal megegyező hívást és üzenetküldést tesznek lehetővé, valamint havidíjas ügyfelek részére külföldön is a magyarországi adatkeretet biztosítják. Egyébként, ha nem az EU-ban tartózkodunk, akkor a forgalmi alapú roamingdíjszabás lesz érvényes, amelyekről a Vodafone honlapján tájékozódhatunk.
A Telekom ügyfeleként érdemes lehet indulás előtt a világ 80 országában használható Travel&Surf World csomagot megrendelni. Ezzel 100 MB adatforgalmat kapunk 3 napra, amelynek 80%, illetve 100%-os felhasználásáról SMS-ben értesítést küld a szolgáltató.
0 Megjegyzések