A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Az életük múlik rajta: így nevelhetünk boldog és kiegyensúlyozott gyermeket

Ahhoz, hogy gyermekünk egészséges, magabiztos felnőtté váljon, nekünk is sokat kell tennünk. Most ehhez a fontos feladathoz adunk pár tanácsot.
Kétségtelen, hogy a szülői gondozás egyidejűleg a legnehezebb és legkifizetődőbb feladat, amit felnőttként vállalunk. Feszült, türelmetlen, teljesítmény-centrikus világban élünk, ahol azonban rengeteg elvárásnak kell megfelelni. Mindig kiegyensúlyozottnak, boldognak és tökéletesnek igyekszünk tűnni - írja a faktor.

Az okoseszközök irányította világban nem könnyű feladat úgy nevelni a gyermekeinket, hogy magabiztos, egészséges önbecsüléssel léphessék át a felnőtté válás kapuját. Nehéz feladat, ugyanakkor nem lehetetlen. Ha szeretetteljes, elfogadó, bátorító családban nő fel a gyerek, neki sem lesz nehéz tartani a lépést a rohanó világgal. Elsősorban az alapokat kell neki megmutatni és megadni, amelyek által magabiztosabbá, önállóvá és egészséges mentalitású felnőtté válik. A következőkre mindenképpen érdemes odafigyelni a mindennapokban.

Szeretetteljes és támogató környezet

Türelem, figyelem, elfogadó és támogató hozzáállás, gyermekünk egyedi és megismételhetetlen személyiségének az értékelése, mind-mind elengedhetetlen ahhoz, hogy a gyermek lelki-testi egyensúlya harmóniában legyen. Egy olyan gyermek, aki szeretetet kap és értékesnek érzi magát, aki érzi, hogy tisztelik, hogy figyelnek rá, ezeket fogja viszonozni felnőttként, illetve mindez erősíti a szülő-gyermek bizalmi kapcsolatát is. Nem mellesleg iskolásként könnyen szerez barátokat, nyitottá válik és ez az, ami szintén segíti az egészséges önbizalom kialakulását.

Példát kell mutatnunk

A legegyszerűbb módja annak, hogy utat mutassunk gyermekeinknek, ha példaképként állunk előttük. Nem mondani kell neki hogyan kell viselkednie, milyen értékrend mentén kell élnie, hiszen a gyermek arra van ráhangolva, amilyenek mi magunk vagyunk. Sőt, nem egy kutatás bizonyította már, hogy a gyermekek automatikusan átveszik az érzelmi energiáinkat, gondolkodásunkat, beállítódásainkat. A legjobbat tehát akkor tudjuk nyújtani gyermekeinknek az egészséges és magabiztos fejlődése útján, ha úgy élünk, amit át szeretnénk nekik adni.

Átgondoltan dicsérjük őket

Ha folyton dicsérjük gyermekünket, egy idő után azt érezheti, hogy csak akkor jó, ha kimagaslót tesz, és önmagának is csak akkor tud pozitív visszacsatolást adni, ha megkapja érte a dicséretet. Mindig szüksége lesz egy másik – számára fontos fél – visszajelzésére ahhoz, hogy kellő önbizalma és önbecsülése legyen a továbbiakban. Ezeket a visszaigazolásokat pedig nemcsak gyermekként kéri, hanem felnőttként is szüksége lesz rájuk. A munkahelyén a felettesétől a magánéletben pedig a társától. Ezt a negatív ráhatást úgy tudjuk elkerülni leginkább, ha a dicséreteinkben nem azt hangsúlyozzuk, hogy mi vagyunk rá büszkék, hanem saját maga legyen büszke az elért eredményeire. „Légy büszke magadra. Igazán remek dolgot tettél. Fantasztikus, amit elértél.” Dicsérjük az erőfeszítést, a kemény munkát, a kitartást, amelynek elérése többet jelent, mint az eredmény.

Biztosítanunk kell a megfelelő szabadságot

A boldogság nagyban függ attól az érzéstől, hogy amit teszünk az fontos, és mások is értékelik. Ezeket az érzéseket már kisgyermekkorban elültethetjük gyermekeinkben, ha őket is bevonjuk a mindennapi teendőkbe. Ha szeret szervezni, engedjük meg neki, hogy válogassa ki az evőeszközöket. Ha gondoskodó típus, segítsen a terítésben, vagy ha van kistestvér, az ő gondozásában. Mindaddig, amíg érzi, ő is hozzájárul a családban végbemenő dolgokhoz, nő benne a bizalom érzése a szülők iránt, erősödik a kapcsolata a családdal, és eme két dolog a tartós boldogság két előfeltétele.

Köszönjünk meg, amit kapunk

Végül a boldogság-kutatásában végzett vizsgálatok összekapcsolják a kiegyensúlyozott, boldog élet kialakulását a hála érzésével. Ezt az attitűdöt is már kora kisgyermekkorban ki tudjuk fejleszteni a gyermekeinkben saját példáinkon keresztül. Igyekezzünk naponta többször megköszönni másoknak, amiben segítettek nekünk, lássuk meg a szépséget és a jót mindenben, és legyünk hálásak érte. Számos kutatás igazolta, hogy azok az emberek, akik hálával viszonyulnak környezetükhöz, sokkal optimistábbak, boldogabbak és könnyebben elérik céljaikat.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések