Még az ítélkezési szünet előtt börtönbe kerülhet a Gyurcsány-kormány volt közlekedési minisztere és társai, az ügyészség ugyanis letöltendő börtönbüntetés kiszabását kérte a Fővárosi Törvényszéken kedden.
Szabó Pált azzal vádolják, hogy a Magyar Posta Zrt. vezérigazgatójaként csaknem tízmilliárd forintos vagyoni hátrányt okozhatott öt másik társával azzal, hogy elkótyavetyélték a Krisztina körúti postapalotát, és havi négyszázezer euróért – azaz mintegy százmillió forintért – béreltek új székházat. A hűtlen kezelés miatti büntetőper végére júniusban kerülhet pont.
Az ügyész kiemelte: a vádlottak az eljárás alatt azzal védekeztek, a posta nem volt abban a vagyoni helyzetben, hogy egy új székház építése egyáltalán szóba jöjjön, ám a szakértői vélemény szerint a vállalat nyereséges volt. Olyannyira, hogy a postapalota eladása előtti évben 25 milliárdot költöttek a cég „szinten tartására”, avagy eszközpótlásra és liberalizációra.
– A cég szinten tartásához tízmilliárd elég lett volna, így a fennmaradó milliárdokból és az ingatlan értékesítése bőven fedezte volna a beruházás költségeit – hangsúlyozta az ügyész.
A Krisztina körúti postapalota eladásáról 2006–2007-ben döntött a Magyar Posta Zrt. igazgatósága és felügyelőbizottsága, valamint a tulajdonos Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. (ÁPV) igazgatósága. Bár a tiltakozás hatalmas volt, az ügyletet mégis nyélbe ütötték.
A vádhatóság szerint a posta részéről Szabó Pál és társai olyan hamis költség- és bevételkimutatást tüntettek fel az eladást megelőző előterjesztésekben, amelyek teljesen oda nem illők és irreálisak voltak. Ráadásul nem tértek ki a cég vagyonvesztésére, helyette azt hangsúlyozták, hogy az épületet nem érné meg felújítani. Mindezt azért tették, hogy az új székház bérlése tűnjön a leggazdaságosabbnak.
A Magyar Posta Zrt. igazgatósága végül ezen koncepció alapján hozta meg döntését, az ÁPV Zrt. részéről pedig szintén olyan valótlan adatokat tartalmazó előterjesztést készítettek, amely alapján az új székház bérlése tűnt az optimális megoldásnak – foglalta össze a történéseket az ügyészség.
Magyar Idők nyomán
0 Megjegyzések