Harcművészetének övfokozatainak színeit a magyar zászló alapján állította össze. Hatvan éve tanítja – ahogyan ő mondja – a „hókusz-pókusz” helyett az életre tanítványait Jakab Lajos önvédelmi nagymester, aki egészségi állapota miatt vélhetően utoljára tartott egyhetes edzőtábort szülőhazájában.
A Jakab-önvédelem atyja harmincháromezer tanítványa között világsztárok és sikeres bokszolók is megfordultak szép számmal. – Sean Connery, Sir Roger Moore és Diana Dors, akik hirtelen eszembe jutnak.
Őket egy-egy filmszerepre készítettem fel, így a mozivásznon is viszontláttam a fejemből kipattanó technikákat. Azonban mindig szívesebben tanítottam egyszerű embereket – idézte fel a mindenki által csak mesternek becézett Jakab Lajos.
– Nem szerettem a politikát, és Magyarországon minden arról szólt akkoriban, így amint lehetőségem volt, elhagytam a szülőhazámat – magyarázta a piciny szabolcsi faluból Angliába vezető útját a nagymester, aki egy évvel később már önvédelmi klubot is nyitott az Egyesült Királyságban, Londonban. Bár az angol nyelvet nem beszélte, klubjai hamar megteltek, és technikája annyira elterjedt, hogy angol válogatott csapatával 900 bemutatót tartott világszerte, sőt több ország speciális rendfenntartó egységeit, valamint testőröket is kiképzett.
Köztük Arnold Schwarzeneggert korábban védelmező magyar testőrt, Kerezsi Csabát is, aki egyike annak a tucatnyi tanítványnak, akik oktathatják a megszerzett tudást.
– Bementem egy pubba, ahol a legnagyobb embert kinéztem magamnak és meglöktem, hogy kilöttyenjen a söre. Ez már elegendő volt ahhoz, hogy egy jó bunyó kezdődjön – idézte fel nevetve a mester a Vasárnapi Blikknek, hogyan toborozta tanítványait.
– Miután felülkerekedtem, átnyújtottam neki a névjegykártyámat – tette hozzá Jakab, aki később nem toborzásra, hanem technikája tesztelésére használta a módszert.
Jakab mester ugyan elhagyta az országot, de magyarságtudata a harcművészetében is megmutatkozott. Az általa kifejlesztett technikákban öt szintet – öt különböző színt – lehet elérni.
– Piros, fehér, zöld az első három szint a magyar zászló színei után. Majd a barna és a fekete – magyarázta az idős mester, akinek angol feleségétől született 4 lány és 1 fiúgyermeke közül utóbbi a legmagasabb szintre fejlesztette tudását.
Mai napig veretlen
Munkássága folyamán a vad magyarnak is becézett mestert 59 alkalommal hívták ki küzdeni. Mérkőzéseiből az összeset megnyerte.
A ’80-as években Magyarországra is többször ellátogatott, bemutatócsapatával, az első kick-box világbajnokságon is fellépett, amit Budapesten rendeztek meg. Később klubbot is nyitott a fővárosban.
Akkoriban a televízióban is szerepelt többek között Vitray Tamás műsorában:
A Milleniumi mesék sorozatában az MTVA is készített róla egy műsort:
A végére, egy Amerikában megrendezett, harcművészeti gálán történt bemutatójuknak a videóját hagytam:
0 Megjegyzések