Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Újra ragyoghat a debreceni törvénypalota

A műemlékvédelemmel karöltve végzett munkák a teljes víztelenítésre és festésre is kiterjedtek.
A kivitelező a munkák java részében az utolsó simításoknál tart. A bírósági épületegyüttes renoválásának legnagyobb feladata még a Széchenyi utcai homlokzat felújítása, amely várhatóan decemberben fejeződik be – monda el a Napló érdeklődésére Tatár Tímea, a Debreceni Törvényszék sajtószóvivője.

Az eklektikus stílusú, 4200 négyzetméter alapterületű palota 1896-ban készült el Wágner Gyula tervei szerint.

Burkolás, restaurálás


Napjainkra az ingatlan már meglehetősen rossz állapotba jutott, évtizedek óta nem volt alaposabb felújítás, a pince-irattár tavalyi, teljes felújítását leszámítva csak kisebb munkálatok történtek. Az ablakok nem záródtak, némelyiknél süvített be a levegő – a mostani felújítás tehát számottevő energiamegtakarítást is eredményez majd. Az idő a főkaput is kikezdte már, salétromos volt a fal, több helyütt ledobta magáról a vakolatot, míg a Széchenyi utcai homlokzatról számos stukkó hiányzott, vagy meg volt repedve, s emiatt újakat is gyártani kellett most pótlásként – jellemezte a tatarozás előtti állapotokat a szóvivő.

Az ingatlan rendbetétele magában foglalja a Simonffy utcai homlokzat felújítását, a belső udvarok szigetelését és homlokzati felújítását, a teljes épület utólagos vízmentesítését injektálással, 165 nyílászáró cseréjét, 250 eredeti ablak és öt ajtó restaurálását. A munkák sorát gyarapítja az egész épület, a folyosók és az irodák kifestése, a bejárati rész dísztéglás burkolása a műemléki hatóság elvárásának megfelelően, továbbá a belső udvar burkolása és a villámvédelmi rendszer átalakítása is. A szakértő megállapította, hogy az elmúlt csaknem 130 évben ötször színezték át az épületet, és az eredeti színpár terrakotta–olívazöld volt, így a műemlékvédelem is ehhez járult hozzá. Az első falkutatások után minden egyes falfelületet „meg kellett kutatni”, és a stukkók, épületdíszek állapotát is felmérték.

Pluszmunkák adódtak


A munkák a műemlékvédelemmel karöltve haladtak, mivel a kivitelezés minden momentumához a hatóság hozzájárulása, jóváhagyása kell. A szakértői felmérést követően számítani lehetett arra, hogy a műemléki jelleg és a feltárás eredménye miatt megnyúlik a kivitelezés ideje. Emiatt módosítani kellett a kivitelezői szerződést is, hosszabb befejezési határidővel. A felújítás összesen 335 millió forintba kerül, a törvényszék az Országos Bírósági Hivatal beruházási forrásából pályázaton nyerte el a felújításra fordítható összeget.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések