Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Megszólaltak a Soros-alapítvánnyal együttműködő debreceni egyesület vezetői

Azt mondják, nem politikai, hanem szociálpolitikai tevékenységet végeznek. Bár van olyan tagjuk, mely szervez politikai jellegű eseményeket.
Mint ismert, vidéki terjeszkedésbe kezd a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítvány, több százezer dollárt fog szétosztani dél-dunántúli és észak-alföldi civil kezdeményezések között. A projekt részeként új irodák nyílnak Pécsen és Debrecenben is, az alapítvány megállapodott egy pécsi és egy debreceni civil szervezettel, akik segítik a munkájukat.

Múlt héten írtuk meg, hogy a cívisvárosban az Alternatív Közösségek Egyesületével kötöttek szerződést. Ahogy a pécsi alapítvány, úgy a debreceni egyesület is 500 ezer dollárt, azaz 130 millió forintot kap.

A kormány és a Fidesz szerint Soros György végéki hálózatával a választások befolyásolására készül,
hogy elmozdítsa azokat, akik szemben állnak az állandó, kötelező és felső határ nélküli bevándorlást szorgalmazó Soros-tervvel. Debrecenben egy tiltakozó Facebook-oldal is indult, amit több mint 1300-an lájkoltak/követnek.
A Médiacentrum Debrecen stábja ma beszélt Damu Richárddal, az egyesület elnökével és Molnár Ágnes alelnökkel.

Mint megtudtuk, az egyesület magánadományokból és pályázati forrásokból működik. 25 millió forintot nyertek például uniós pályázaton, amiből három évig tudják finanszírozni a működésüket.

Damu Richárd elnök elmondta, „az Alternatív Közösségek Egyesülete olyan informális csoportokat tartalmaz, melyek önszántukból jöttek létre egy ügy mentén, egy ügyet próbálnak megoldani.” Székhelyükön, a Baross Gábor utca 16. szám alatt egy multifunkciós közösségi teret szeretnének kialakítani, itt kapnak helyet az egyesület informális csoportjai is, így a Debrecen Bike Maffia, a Natív, a Főnix Fixed Gear és a Sub.hu.

Emellett ez egy regionális közösségi központ lesz, a régióban tevékenykedő civil szervezeteket próbálják segíteni azzal, hogy teret biztosítanak számukra, rendezvényeket szervezhetnek oda.

Azokat az állításokat, mely szerint a választások befolyásolására készülnek, Damu Richárd visszautasítja.
„Elhatárolódunk ezektől a véleményektől, mi itt szociálpolitikai tevékenységet folytatunk, s a célunk, hogy a civil szervezeteket erősítsük” – fogalmazott.
Felvetésünkre, hogy az egyesület egyik tagja a Natív, mely szervez politikai jellegű rendezvényeket – így például vitaesteket, de indítottak aláírásgyűjtést is –, Damu Richárd azt mondta, az Alternatív Közösségek Egyesülete pénzügyi felügyeleti szerve a Natívnak,
„de a döntéseikért természetesen nem vállalunk felelősséget, ez az ő döntésük.”
Molnár Ágnes alelnöktől megtudtuk, a Nyílt Társadalom Alapítványtól kapott 130 millió forint egy részéből, 40 millió forintból működési költségeket fedeznek, emellett rendezvényeket és képzéseket szerveznek majd.
A támogatás nagyobbik részét, 90 millió forintot pedig tovább pályáztatnak majd a régió kisebb civil szervezetei számára. 500 ezertől 2 millió forintig terjedő összeget nyerhetnek el Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye egyesületei. Céljuk, hogy minél több városban működjenek civileket segítő közösségi terek.

A Nyílt Társadalom Alapítványok 1984 óta működik Magyarországon: az alapító Soros György ekkor hozta létre a Magyar Soros Alapítványt.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések