A ’90-es évek elején bődületes mértékben nőtt Stadler cégeinek a forgalma és az üzletember vagyona. Ez azonban nem kis részben adócsaláson és jogosulatlan támogatások igénybevételén alapult.
A módszer a következő volt: pár millió forintért importáltak valamilyen árucikket, majd több cég közbeiktatásával a Stadler Kft. a valódi érték akár százszorosáért vásárolta meg a terméket, amely után Stadler százmilliós nagyságrendben igényelte vissza az áfát.
Stadler soha, egyetlen pillanatig nem ismerte el, hogy bármilyen bűncselekményt elkövetett volna. Mindvégig ártatlannak vallotta magát, aki a körülmények és a hatóságok packázásának áldozata.
A bíróság szerint azonban Stadlerék trükköztek a számlákkal az exporttámogatások lenyúlása érdekében is. Két számlát állítottak ki, és a nagyobb összeg után igényelték a támogatást, amellyel több százmillió forint jogtalan támogatást tudtak felvenni.
Stadlerék leginkább bohózatba illő svindlije Leonardo da Vinci világhírű alkotásához, az Utolsó vacsorához kapcsolódik, ami végül a lebukásához vezetett. Stadler 1993 decemberében 22 festményt vásárolt egy magyar cégtől 820 millió forintért. Stadler a festmények után is visszaigényelte az áfát, 205 millió forintot, amit meg is kapott az adóhatóságtól. Az Utolsó vacsora azonban egy milánói kolostor falára festett freskó, amit még a kisiskolások is ismernek, így nem csoda, hogy az adóellenőröknek is szemet szúrt.
1995 decemberében az adóhatóság felszámolást kezdeményezett Stadler cége ellen, a rendőrség pedig házkutatást tartott a birodalom központjában, Akasztón. Stadler azt gondolta, hogy felmentik, nem hitt a fülének, amikor 1998 áprilisában kilenc év börtönre és teljes vagyonelkobzásra ítélték. Zokogva búcsúzott a családjától, vitték egyből a rács mögé, ahonnan 14 hónap múlva engedték ki az előzetesből. Végül jogerősen négy és fél évet kapott. 2005-ben szabadult, háromszáz vendéggel ünnepelt.
Stadler szabadulása után gőzerővel dolgozott, de a birodalma már nem lett a régi. Ő azonban újból elkövette a régi hibáit, 2011-ben csalás miatt 4 év 10 hónap szabadságvesztésre ítélték, és vissza kellett mennie a börtönbe, ahonnan 2014 elején, egészségügyi állapota matt engedték ki. És itt nem volt még vége: 2014 októberében csődbűntett miatt két év tíz hónapot kapott, így újból vissza kellett mennie a börtönbe, ahonnan 2016 februárjában távozhatott.
A legvégső ítélet
Stadler József harca a hatóságokkal tulajdonképpen csak halálával ért véget. Idén márciusban ugyanis egy másik terhére rótt adócsalásért nem jogerősen öt évet kapott. Ezt a tettét is tagadta, biztos volt abban, hogy felmentik, legalább másodfokon. Ám valószínűsíthető, hogy ha megéli, akkor újból börtönbe kellett volna vonulnia.
0 Megjegyzések