Az izraeli hadsereg hétfőn felrobbantott egy, a Gázai övezetből Izrael területére átnyúló, félkész támadó alagutat – jelentette a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet. Az Iszlám Dzsihád válasszal fenyegette meg Izraelt.
A felszámolt járat nem jelentett veszélyt a helyi lakosságra, mert egyelőre két kilométerre volt a legközelebbi településtől. Az alagút olyan helyen épült, ahol még nem hozták létre a Gázai övezet határán készülő föld alatti védelmi rendszert, és ahol erre a közeljövőben még nem kerül sor.
A Hamász által ellenőrzött gázai egészségügyi minisztérium később közölte, hogy az alagút felrobbantásában meghalt három palesztin, és többen megsebesültek – jelentette az AFP francia hírügynökség. Az AFP biztonsági forrásokra hivatkozva közölte azt is, hogy a robbantás áldozatai a Hamászhoz közeli Iszlám Dzsihád nevű szervezethez tartoztak. A radikális mozgalommal szimpatizáló Paltoday nevű honlap pedig azt írta, hogy az alagút az Iszlám Dzsihádé volt. A Hamász később elismerte, hogy az egyik halálos áldozat a szervezet fegyveres szárnyának volt a tagja.Válaszcsapással fenyeget az Iszlám Dzsihád, hogy megtorolja alagútja felrobbantását és kilenc harcosának megölését – közölte az izraeli tízes kereskedelmi tévécsatorna hétfő esti híradójában.
A hétfő délután felrobbantott támadó alagút az Iszlám Dzsihád radikális iszlamista csoporthoz tartozott, és a detonáció megölt több katonai vezetőt, köztük Arafat Abu Mursidot, a csoport gázai központi részeinek katonai parancsnokát és helyettesét, valamint a Hamász egyik kommandós egységének a parancsnokát. “Izrael háborút indított ellenünk” – állította az Iszlám Dzsihád szóvivője a történtek után, de a tévé szerint a Hamász vezetői elsősorban egyiptomi nyomásra ezekben az órákban csillapítani próbálják a szervezetet.
A híradó szakértői szerint az izraeli hadsereg illetékesei is meglepődtek az Izraelbe átnyúló alagút felrobbantása után a halottak és a sebesültek magas számán. Jeruzsálemben úgy vélik, hogy főként másodlagos robbanások, a földalatti járatban tárolt robbanószerek berobbanása, valamint a mentés idején a járat rájuk omlása okozhatta az Iszlám Dzsihád veszteségeit.
Izrael a rövid hatótávolságú rakéták ellen használatos vaskupolarendszer légvédelmi egységeinek gázai határhoz telepítése mellett csapatösszevonásokat is végrehajtott a határnál, és Egyiptom segítségét kérte a helyzet eszkalálódásának megakadályozására.
Forrás: atv.hu/MTI
0 Megjegyzések