Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Mit tesz most a Facebook és a Twitter?

Mi köze a szombati londoni terrortámadásnak a Szilícium-völgyhöz? 
Theresa May brit miniszterelnök szerint nagyon is sok. Hiszen nem szükséges már utazgatni Európa és a Közel-Kelet között, hogy zavart fejű fiatalok terrorista kiképzésben részesüljenek, majd visszatérve gyilkoljanak. Elég, ha rámennek az internetre, ahol megfertőzi őket a pusztító ideológia, és gyakorlati eligazítást is kaphatnak arról, hogy miként kell egy terrortámadást végrehajtani. Emlékezhetünk, hogy a bostoni maraton elleni terrortámadás elkövetői, a Csarnajev fivérek az interneten tanultak a „kukta-bomba”elkészítését. Az eredmény három halott, több mint száz sebesült.        

„Nem engedhetjük meg, hogy ez az ideológia szabad teret kapjon, és elterjedjen az interneten. Pedig pontosan ez történik, amikor internetes cégek szolgáltatást biztosítanak nekik. Együtt kell dolgoznunk demokratikus szövetségeseinkkel, hogy közös nemzetközi szabályozást dolgozzunk ki” – fakadt ki Theresa May. 

Nem lehet tudni, hogy a brit miniszterelnök miként képzeli el az egységesített nemzetközi szabályozást, de a parlament már korábban tárgyalta, hogy jelentős pénzbírságra ítélné azokat a cégeket, amelyek gyűlöletbeszédet, uszítást, szélsőséges ideológiákat, terroristatoborzást tűrnek meg a felületeiken. A parlamenti bizottság azt állapította meg, hogy a legnagyobb és leggazdagabb internetes cégeknek fontosabb a profit a biztonságnál, ha továbbra is hagyják a veszélyes tartalmak közlését.     

Aggodalmukat felerősítette, hogy egy közelmúlti európai vizsgálat kimutatta, hogy a Twitter a piros zászlós figyelmeztetés ellenére sem távolította el a gyűlöletkeltő bejegyzések nagy részét. 

A YouTube, Facebook 66 százalékot törölt a felháborító tartalmakból.

Egységes törvény vagy szabályozás nincs az internetre. A helyzetet kétségkívül bonyolítja a demokratikus országok számára biztosított szólásszabadság. Hol a határ, meddig kell eltűrni a gyűlöletbeszédet? Jobboldali Trump-hivők arról panaszkodnak, hogy az ő véleményük könnyen esik a gyűlölet kategóriába. Ebben a kaotikus állapotban a Szilícium-völgyi vállalatok az öncenzúrához folyamodnak. És hangzatos fogadkozásokban nincs is hiány.

„Terrorista tartalomnak nincs helye a Twitteren. A vállalat állandóan dolgozik ezen a problémán”– nyilatkozta Nick Pickles, a Twitter egyik vezetője. 

A Google közleményben szögezte le, hogy osztja a kormány elkötelezettségét, hogy a terroristáknak ne adjanak lehetőséget online felületeken.

A Facebookot az utóbbi időben sok kritika érte, amiért képtelen megfékezni a fake newst, a gyűlöletbeszédet, a videókon közvetített gyilkosságot, öngyilkosságot. A Facebook legutolsó botránya a „harvardi gólyákhoz” fűződik, akik „jó szórakozásra” használták az oldalt, amikor antiszemitizmust, iszlamofóbiat, rasszimust, szexuális perverziókat posztoltak. A Facebooknak mindez nem tűnt fel, azonban az egyetem tíz diákot kizárt az intézményből.

Mark Zuckerberg az algoritmussal és több alkalmazottal próbálja ellenőrizni a legnépszerűbb közösségi oldalt.”Keményen dolgozunk, hogy amint észrevesszük, azonnal levegyük oldalainkról a terrorista tárgyú bejegyzéseket”– írja a Facebook-közlemény.   

De akadnak, akik a nagy fogadkozásokban kételkednek. Hany Farid, a Dartmouth Egyetem informatika professzora a Microsoft számára fejlesztett ki egy technológiát PhotoDNA néven, ami az internetes gyermekpornográfiát szűri ki. Felajánlotta a Facebooknak, hogy hasonló programot készít, ami az online terrortevékenységet távolítaná el.

A Facebook visszautasította. „A vállalatok szándékosan lassítják a szűrési folyamatokat. Figyelmen kívül hagyják azokat a már használatos technológiákat, amik egyébként nem zavarnák üzleti modelljüket” – nyilatkozta a CNN-nek a professzor.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések