A definíció szerint sorozatgyilkos az, aki három vagy több embert öl meg különböző időpontokban.
A szakirodalom szerint a sorozatgyilkosok a legtöbb esetben teljesen normálisnak és törvénytisztelőnek tűnnek, ám valójában szociopaták, akiknek rettenetes, zaklatott családi múltjuk van, gyermekkorukban több megaláztatásban részesültek. Az elmúlt évtizedekben a legtöbb sorozatgyilkost sikerült a rendőrségnek elkapnia, azonban legtöbbször hosszú időbe telt felkutatásuk. Íme, minden idők leghírhedtebb sorozatgyilkosai.
Dennis Rader
Az 1945-ben született kansasi sorozatgyilkos 1974 és 1991 között 10 embert ölt meg. Jelszava „megkötözni, megkínozni, megölni” (bondage, torture, kill) volt, ezért is nevezte magát BTK-nak.
Áldozatait különös kegyetlenséggel mészárolta le: megkötözte, és ájulásig fojtogatta őket, majd megvárta, míg magukhoz térnek, és ezt kezdte elölről – újra és újra.
Rader előszeretettel küldött jegyzeteket a médiának, sőt néha a helyi hatóságoknak is arról, hogyan öli meg áldozatait.
Végül ezek miatt a levelek miatt sikerült elkapniuk, és hamar kiderült, hogy Rader a helyi lutheránus egyházi gyülekezet tanácsának elnöki tisztét tölti be.
2005-ben tízszeres életfogytiglanra ítélték. Tárgyalásán szembe kellett néznie az áldozatok hozzátartozóival, ekkor Rader bocsánatot kért tőlük. Jelenleg is börtönben ül.
Dennis L. Rader (k) 2005. augusztus 19-én El Dorado városában, Kansasban (Fotó: Europress/AFP/Jeff Tuttle Larry W. Smith)
Andrij Csikatilo
Az 1936-ban született ukrán Andrij Romanovics Csikatilo az egyik legismertebb szovjet sorozatgyilkos.
A rosztovi rém (vagy más néven a rosztovi hentes) néven is ismert férfi – aki egyébként tanárként dolgozott – 1978 és 1990 között 53 bizonyított gyilkosságot követett el, de 56 gyilkosságot ismert be, ám az áldozatok száma akár 65 is lehetett.
Első áldozata egy 9 éves lány volt.
Áldozatainak gyakran evett testrészeiből is.
Golyó általi halálra ítélték, és 1994-ben kivégezték.
Andrij Csikatilo egy 1992. április 21-i felvételen (Fotó: Europress/AFP/Szergej Kuznyecov)
Richard Trenton Chase
A Sacramentói vámpír nem véletlenül kapta meg ezt a becenevet: Richard Trenton Chase ugyanis megette áldozatainak testrészeit, vérüket pedig megitta.
A gyilkos eleinte állatokkal kísérletezett, megölte, majd nyersen elfogyasztotta azokat.
Korábbi szobatársai Chase bizarr, furcsa viselkedéséről és erős drogfüggőségéről számoltak be (egyszer például elment egy ambulanciára, ahol azt kérdezte, hogy ki lopta el az egyik artériáját), valamint azt is mesélték, hogy folyamatosan drogozott: marihuánát, LSD-t fogyasztott, vagy épp alkoholtól volt folyamatosan bódult.
A pszichiáterek azt állapították meg, hogy a férfi paranoid skizofréniától szenved, mások szerint ugyanakkor csak a túl sok kábítószer mellékhatása látszott rajta. A férfit a későbbiekben próbálták gyógyszeres kezeléssel is kigyógyítani, de megszökött az intézetből.
Chase csaknem egy hónap alatt hat embert ölt meg, haláluk után pedig megbecstelenítette a holttesteket, és több borzalmas dolgot is tett velük: egyikük vérét például joghurtos dobozból itta, testrészeit levágta, beleit kiontotta.
1979- ben kapták el, és gázkamra általi halálra ítélték, végül 1980-ban végezték ki.
Aileen Wuornos
Habár a sorozatgyilkosok jellemzően férfiak, mégis akad nő, aki beállt a sorba.
Aileen Wuornos 15 évesen már gyermeket várt, bántalmazó kapcsolatban élt saját bátyjával. Később állítólag beleszeretett egy nőbe, aki mellett prostituáltként kezdett el dolgozni. Ezalatt az idő alatt hét férfit ölt meg, azt állítva, hogy szexuális együttléteik alatt megpróbálták bántalmazni őt. Ellentétben a női sorozatgyilkosokkal – akik sokszor mérgezéssel, fojtogatással öltek – , Wuornos egy 22-es kaliberű pisztollyal gyilkolt.
2002-ben injekció általi halálra ítélték.
Aileen Wuornos egy 2002. október 9-én közzétett, dátummegjelölés nélküli képen (Fotó: Europress/AFP)
Henry Lee Lucas
Amerika „legnagyobb” sorozatgyilkosa legalább 360 embert ölt meg saját bevallása szerint 20 év alatt, de 157 emberölésről bizonyították csupán be, hogy ő volt az elkövető.
Lucast gyerekkorában folyamatosan verte prostituált anyja; egyszer emiatt három napig eszméletlen volt, és agykárosodást szenvedett, illetve ekkor vesztette el egyik szemét is.
Gyerekként állatokat nyúzott meg élve, majd 14 évesen megölt egy 17 éves lányt – innentől gyakorlatilag nem volt megállás.
Tíz évet töltött börtönben, miután meggyilkolta saját anyját.
Végül szabadon engedték, mely után nem sokkal összebarátkozott a szintén sorozatgyilkos Ottis Toole-lal.
Megismerkedésük után a nekrofil-kannibál páros egyszerűen csak örömszerzésből gyilkolt és erőszakolt meg nőket, vagy gyújtott fel embereket.
Lucas és Ottis Toole általában stopposokat, sofőröket, kamaszokat öltek meg, ugyanakkor Henry leginkább azoknak a nőknek megölését és megerőszakolását élvezte, akiknek a kocsija lerobbant, és azért intették le őket, hogy segítsenek nekik.
A férfi megismerte Toole Becky nevű, 12 éves unokahúgát, akivel viszonyt folytatott. Későbbi elmondása szerint ő volt az egyetlen nő, akit szeretett – mégis végzett vele.
Illetéktelen fegyverbirtoklásért csukták le, de a börtönben mindent bevallott.
2001-ben természetes halállal halt meg a börtönben.
Henry Lee Lucas 1990. augusztus 2-án készült fotója (Fotó: Europress/AFP)
Ed Gein
Ed Gein – más néven a plainfieldi hentes – összesen két nő meggyilkolását vallotta be, ugyanakkor több ember eltűnéséért lehetett felelős. Így ugyan az általa elkövetett gyilkosságok száma nem egyezik a sorozatgyilkosok definíciójával, ám rémisztő tettei számos horrorfilmet, és például Alfred Hitchcock Psychóját is inspirálták, ahogyan A texasi láncfűrészes gyilkosságok és A bárányok hallgatnak című filmek sorozatgyilkos karaktereit is.
A férfi fiú testvérével és anyjával élt együtt, és miután mindketten meghaltak, Gein temetőket kezdett látogatni, ahol kiásta azokat a női tetemeket, amelyekről úgy gondolta, hogy a leginkább hasonlítanak anyjához.
Amikor 1957-ben egy gyanús eset után kiszálltak a házához, a rendőrök rettenetes dolgokat találtak: rábukkantak például egy eltűnt nő holttestére, aki egy gerendáról lógott fejjel lefelé. A nőt lefejezték és kibelezték. Annak a két nőnek, akiket megölt, testrészeit borzalmas dolgokra használta fel – a rendőrség a későbbiekben megtalálta a koponyákat, amelyekből tálakat készített, áldozatainak bőrével székeket húzott be, és öveket készített emberi mellbimbókból. Emellett az áldozatok bőrét rendszeresen hordta ruhaként is, mert arra volt kíváncsi, milyen nőként élni.
Elfogása után Gein nem került börtönbe, köszönhetően a szakértői véleménynek, amely szerint nem volt beszámítható, amikor elkövette tetteit.
Élete hátralevő részét elmegyógyintézetben töltötte, ahol 1984-ben, 77 évesen halt meg.
Gary Ridgway
Gary Ridgway 8-10 év alatt mintegy 71 nőt fojthatott meg, de csupán 48 gyilkosságot vallott be. Első áldozatát Green Riverben találták meg, innen kapta becenevét, a Green River-i gyilkost.
Ridger prostituáltakat gyilkolt. A feljegyzések szerint megismerkedésükkor a fiáról készült fotót mutogatta, hogy a nők megbízzanak benne. Az egyébként autófényezőként dolgozó férfi többnyire megfojtotta őket kötéllel vagy puszta kézzel, de sokszor meg is kötözte előtte. A holttesteket King megye erdős területein rejtette el, ám gyakran visszatért, hogy közösüljön velük.
Folyamatosan sikerült meglépnie a hatóságok elől, míg végül 2001-ben elfogták. Ridgway mentesült a halálbüntetés alól, és életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntették, jelenleg is börtönben van.
Gary Ridgway (elöl) 2003. november 5-én, egy bírósági tárgyalásán Seattle-ben, Washington Államban (Fotó: Europress/AFP/AP/Elaine Thompson)
Ted Bundy
Ted Bundy-t karizmatikus és barátságos férfinak írták le barátai.
1974 és 1978 között fiatal lányokat erőszakolt és gyilkolt meg szerte az Amerikai Egyesült Államokban. Végül 30 nő meggyilkolását ismerte be, de az áldozatok valódi számáról nincs pontos adat.
A kiszemelt áldozatoknak általában eljátszotta, hogy valamely hatóságnak dolgozik, vagy hogy fogyatékkal él, majd agyonverte vagy megfojtotta őket. De volt eset, hogy az áldozatok lakásába tört be, és alvás közben szurkálta őket agyon. Ezek után megerőszakolta és feldarabolta őket, fejüket pedig levágta és emléktárgyként tartogatta otthonában.
Végül 1979-ben tartóztatták le, 1989-ben pedig villamosszék általi halálra ítélték.
Életrajzírója, Ann Rule így írt róla: egy szadista szociopata, akinek más ember szenvedése, és az áldozatok feletti hatalom okoz örömet.
Fotó: Wikipedia/State Archives of Florida
John Wayne Gacy
A “gyilkos bohóc” néven ismert férfit 33 fiú, valamint férfi megerőszakolása és meggyilkolása miatt ítélték el.
Elkapták, miután két tizenéves fiút szexuálisan inzultált, és 10 év börtönre ítélték, de jó magaviselete miatt elengedték. Évekkel később ő volt Pogo, a bohóc, aki különböző fesztiválokon és eseményeken lépett fel, és még beteg gyerekeket is meglátogatott a kórházakban – mindeközben pedig áldozatait gyilkolta.
Áldozatainak testét általában az udvaron ásta el; letartóztatását követően a hatóságok csontvázakat találtak házában. A gyilkosságokat bevallotta.
A Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült azzal, hogy 21 gyilkosságáért életfogytiglani, 12-ért pedig halálbüntetést kapott.
Kivégzése előtt rövid telefoninterjút adott, amelyben úgy fogalmazott:
“Tizenegy keményfedeles és 31 puhakötésű könyv, két színdarab, egy mozifilm, egy off-Broadway darab, öt dal és több mint 5000 újságcikk foglalkozik velem. Most mit mondhatnék erre?”
Mielőtt megkapta a halálos injekciót, annyit mondott: „Nyaljátok ki a seggem!”.
Jeffrey Dahmer
Az egyik legfélelmetesebb sorozatgyilkos csaknem 17 fiút és férfit ölt és erőszakolt meg, ezenkívül a nekrofília és a kannibalizmus is szerepelnek szörnyű tettei között.
A rendőrség borzalmas dolgokra bukkant otthonában: még élő áldozatainak fejét és koponyáját fúrta át, ahová aztán savat öntött, majd amikor már halottak voltak, megerőszakolta őket.
Kiderült, hogy az áldozatait felhívta a lakására, közösült velük, majd altatót kevert italukba. Célja az volt, hogy megalkosson egy saját “zombit”, akivel azt tehet, amit akar.
Halott áldozatainak testét feldarabolta, és a részeket pedig megette, mindezt pedig fotókkal dokumentálta, a képeket pedig lakása falára ragasztotta. Áldozatainak több szervét megtartotta, hűtőjében formaldehidben helyezte el, a koponyájukat pedig lelakkozta, és dísznek használta.
Dahmer úgy bukott le, hogy egyik áldozata meg tudott szökni lakásából, és egyenesen a járőröző rendőrökhöz rohant, akik így el tudták fogni a sorozatgyilkost.
1994. november 28-án Dahmert a Columbiai Büntetésvégrehajtási Intézetben egy rabtársa verte agyon egy vasrúddal.
Jeffrey L. Dahmer 1991. augusztus 6-án (Fotó: Europress/AFP/Eugene Garcia)
Luis Garavito
A kolumbiai sorozatgyilkos Bestia néven híresült el, és csaknem 300 áldozatát gyilkolta meg.
Leginkább utcagyerekeket ölt meg, akiket valamilyen ajándékkal csalt el, majd hosszú sétákra vitte őket, és mikor a gyerekek már nagyon elfáradtak, megkínozta, megerőszakolta, és fel is darabolta őket.
1997-ben egy véletlen folyamán 36 fiú elásott földi maradványaira találtak rá a Kolumbia Pereira városának közelében, és így a nyomok végül elvezettek a sorozatgyilkoshoz, akit Villavicencio kelet-kolumbiai városban fogtak el; Luis Garavito éppen meg akart erőszakolni egy 12 éves fiút.
Luis Alfredo Garavito (Fotó: Europress/AFP)
Yang Xinhai
A kínai sorozatgyilkos 1999-2003 között 67 emberrel végzett.
A gyilkos szörnyetegnek is nevezett férfi éjszaka tört be áldozatai otthonába, és lapáttal, húsdarabolóval gyilkolt le mindenkit, akit talált. Állítása szerint mindezt azért tette, mert bosszút akart állni a társadalmon, amiért barátnője elhagyta.
2004-ben halálra ítélték.
Kínai rendőrök kíséretében Yang Xinhai a Henan tartománybéli Luohe városában, 2004. február 1-jén (Fotó: Reuters/China Photo ASW)
Anatolij Onoprienko
Az ukrán férfi mindössze 4 éves volt, mikor édesanyja meghalt.
Árvaházban nevelkedett, és a róla készült jegyzetek és esettanulmányok szerint egész életét végigkísérte a fájdalom és a bánat.
Általában elszigetelt otthonokban élő családokra tört rá, először a férjet, majd a feleséget ölte meg, végül a gyerekeket, végül rájuk gyújtotta a házat.
1996-ban fogták el, amikor beismerte mintegy 52 ember meggyilkolását. A férfi nem kapott halálbüntetést, mivel azt Ukrajnában eltörölték, így 2013-ban börtönben halt meg, 54 évesen.
Anatolij Onoprienko egy 1998. november 23-i felvételen (Fotó: Reuters/MF/YK//ME)
Abul Djabar
A 65 ember haláláért felelős afganisztáni sorozatgyilkos tettiről kevés adat ismert.
Amit tudni lehet, az az, hogy leginkább fiatal fiúkat erőszakolt meg, majd legtöbbször turbánnal fojtotta meg őket.
Sokáig nem tudták elkapni, bűneiért két ártatlan embert is kivégeztek, mielőtt végül elfogták volna, majd végül a rendőrségnek sikerült elkapnia, és 1970-ben felakasztották.
Kampatimar Shankariya
Az indiai férfi csaknem egy év alatt 70 embert gyilkolt meg. Motivációja nem volt más, mint az élvezet. Áldozatait egyetlen kalapáccsal ölte meg, amiért 1979-ben felakasztották.
Forrás: hirado.hu
0 Megjegyzések