Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Svédországban 14 ezer Twitter fiók letiltásával védik a szólásszabadságot

Tizennégyezer Twitter-fiókot tett elérhetetlenné Svédországban a Svédország Intézet, az állam hivatalos országimázs-teremtő intézménye. 
A magyarázat szerint céljuk az volt, hogy a lépéssel megakadályozzák a kisebbségek, a nők vagy a homoszexuálisok elleni verbális erőszakot, a feketelista aktiválását pedig az éppen arra a hétre kijelölt kurátor döntötte el. Az intézet egy nap múltán feloldotta a tiltást, a blokkolt felhasználók azonban nem értik, miért kerültek fel a listára.

A Svédország Intézet nevében és hozzájárulásával minden héten egy arra vállalkozó svéd kezeli az ország hivatalos Twitter-fiókját, beszél az általa fontosnak tartott témákról, véleményt nyilvánít és – esetenként – tiltást alkalmaz, ha úgy véli, valamelyik felhasználó helytelenül viselkedik.

Május 8-a és 14-e között a hivatalos svéd fiók kezelője Vian Tahir volt. Ő az intézet szerint online biztonsági szakember, aki segít a jóakaratú embereknek védekezni a gyűlöletet terjesztő felhasználókkal szemben.

Vian Tahir egy húszas éveiben járó fiatal hölgy, aki munkáját nagyon komolyan vette, és akikről úgy vélte, sértő megjegyzést tettek vagy tehetnek „migránsokra, nőkre vagy LMBT-emberekre", egyszerűen blokkolta őket. Összesen 14 ezer felhasználó vált elérhetetlenné, köztük a svéd parlament több tagja, Izrael stockholmi nagykövete, az

Expressen című napilap tudósítója és Jonas Gardell bestselleríró, előadóművész, aki egyben az ország legismertebb, nyíltan homoszexuális híressége.

A tiltás feloldását követően a Svédország Intézet nyilatkozatot adott ki, amelyben az állt, hogy tenni akarnak az utóbbi időben terjedő gyűlöletbeszéd ellen, amely a hivatalos Twitter-fiókot jellemzi, ezért a feketelistát megtartják.

„Azért, hogy védekezni tudjuk az online terrorizálással szemben, nem elég, ha kitiltjuk az illetőt, amikor csinál valamit. Megelőző lépésekre is szükség van annak érdekében, hogy a fiók kezelőjének biztonságos teret hozzunk létre" – hangsúlyozta a nyilatkozatban Jenny Ljung, az intézet Brand Sweden nevű csoportjának vezetője.

Az álláspontban ez állt: „Nagyjából 12 ezer külföldi és svéd fiókról érkeztek fenyegető, támadó üzenetek, migránsok, nők és LMBT-emberek elleni felszólalások, valamint olyan szervezeteket bíráltak, amelyek az emberi jogokért vannak elkötelezve.

Ezeknek a fiókoknak sokszor jobboldali és/vagy neonáci irányultsága van, és akár erőszakra is felszólíthatnak".

A svéd sajtó egy része tiltakozott az ellen, hogy személyes döntés alapján neonáci szimpátiával vádoltak meg tömegeket, akiknek neve ráadásul ki is szivárgott, továbbá a svéd hivatalos oldal se tiltakozott ez ellen, hanem védelmébe vette a gyakorlatot. Svédországban a világhálón számos lista kering azóta is, amelyen rá lehet keresni, vajon a feketelistára felkerült-e valamely felhasználó.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések