Átadták az őshonos gyümölcsfák megőrzését szolgáló békési Tündérkertet szombaton délelőtt, a megye névadó településén. Hazánk 151. ilyen jellegű létesítményében még 250 éves fa oltványa is helyet kapott.
Izsó Gábor polgármester lapunknak elmondta, az önkormányzat mintegy három évvel ezelőtt indította el zártkerti revitalizációs programját.
- A kezdeményezés több célt is szolgál, egyrészt népszerűsíti a kertművelést és a tevékenység értékeit – hangsúlyozta a településvezető. A város a projekt részeként már öt kertet vásárolt meg. Ezek egyikében alakították ki Hégely László kezdeményezésére a Tündérkertet - csatlakozva ezzel a Kovács Gyula pórszombati erdész által hirdetett mozgalomhoz, ami a régi magyar fajták megőrzését szolgálja, illetve azok szaporítóanyagait is biztosítja a következő nemzedékek számára.
A többi négy létesítményben őshonos szilva- és almafákat telepítettek. A gyümölcsök későbbi feldolgozásához gyümölcsprést és aszalót is vásárolt már az önkormányzat.
A programon a békési kötődésű dr. Pocsay Gábor, a Tündérkert Mozgalom egyik Békés megyei és gyulai kezdeményezője köszöntötte a megjelenteket, szólva a program jelentőségéről.
Szűcs Gergely kertészmérnök – aki szintén a megyei program egyik koordinátora – kiemelte, korábban a Kárpát-medencében egykoron több mint hatezer gyümölcsfát termesztettek, ám különböző okok miatt ez a szám alaposan visszaesett. A boltokban, szupermarketekben napjainkban csak kevés gyümölcsféleséget árulnak.
A szakember a kert fái kapcsán szólt például savakban gazdag kúpos almákról, amelyek a most ismert idaredek elődjeinek számítanak. A fajták főzésre, aszalásra, tárolásra, tartósítására egyaránt alkalmas voltak. Kitért az őszi érésű, bő levű, hatalmas rétes almákra, amelyek megtörték az egyhangú étkezést, leves, üdítő és pálinka is készült belőle. A kert szintén egyedi körte-, meggy- és cseresznyefáit ugyancsak lajstromba vette Szűcs Gergely.
Hégely László leszögezte, az őshonos és a helyi tájfajták gazdagsága egyaránt óriási értéket képvisel.
A békési Tündérkert kezdeményezője bemutatta azt a folyamatot, ahogy gazdatársaival oltványokat hoztak létre 150-250 éves fákról az utolsó pillanatban megmentve helyi és nemzeti örökségeinknek számító fajtákat. A program oltási bemutatóval és faültetéssel zárult - írja a beol.hu.
0 Megjegyzések