Érdemes tudni, hogy melyek azok az anyagok, amik nem az egészségünket szolgálják!
Azt a célt szolgálják, hogy meggátolják a mikrobák szaporodását. Allergiás reakciók kiváltó oka is lehet, mivel bőrirritációt és viszketést okozhat. Viszont kimutatták, hogy a mellrák kialakulásában nagy szerepe van a parabéneknek.
2.Diethanolamin (DEA) és Triethanolamine (TEA):
Nagyon sok testápolóban és arctisztítóban megtalálható ez a két összetevő. Főleg azért, mert puhává teszik a bőrt. Sokáig elraktározódik a testben, és laboratóriumi állatkísérletek kimutatták, hogy rákot okoznak.
3.Diazolidinyl urea és Imidalozidinyl urea:
Ezek a szerek is a tartósítás miatt kerülnek a termékekbe. Amerikai Kutató Intézet alátámasztotta, hogy az egyik legveszélyesebb összetevőkről van szó. Mind a kettő tartalmaz formaldehydet, ami mérgező.
4.Nátrium-lauryl:
Egy kifejezetten olcsó összetevő, ami rengeteg samponban megtalálható, mivel könnyen tisztít és eléggé habzik is. Legtöbbször petróleumból nyerik, ezért okozhat fejbőr irritációt, viszketést és száraz fejbőrt.
5.Vazelin:
Sokszor halljuk, hogy így úgy milyen jó az a vazelin. Úgy tűnik, hogy mégsem, mivel petróleumból készül ami az "eltitkolt" nevéből is kiderül(Petrolatum). Eltömíti a pórusokat, amik ezáltal nem tudnak lélegeni és begyulladhatnak, tehát pattanások jelenhetnek meg a bőrünkön. Összetevőként azért használják a különböző cégek, mert hihetetlenül olcsó az előállítása.
6.Propilén-glikol
Normális esetben ez egy búzaolajból és zöldségekből nyert glycerinbőlból áll, viszont mindkét összetevő tartalmaz szintetikus kemikáliákat. Csalánkiütést és ekcémát is okozhat.
7. PVP/VA Kopolimer:
Szintén egy petóleum származékról van szó, amiket leginkább hajformázáshoz használt cikkekben találhatunk meg. A belélegezve károkat okozhat a tüdőben.
8.Stearalkonium klorid:
Nagyon sok hajápoló balzsamban és testápolóban is megtalálható, mivel puhává varázsolja a bőrt és a hajat. Amiatt választják ezt az összetevőt, mert sokkal olcsóbb, mint a természetben megtalálható anyagok, amik ugyanerre a hatásra képesek, például a protein.
9. Szintetikus színek:
Úgy jelölik őket a kozmetikumokon, hogy FDC vagy pedig DC és szerepel mellette egy szám. Nagyon szép színeket lehet velük elérni, csak sajnos rákkeltőek.
10.Szintetikus illatok:
Nincsen rá különösebb megjelölés azon kívül, hogy odaírják, hogy illatanyagok találhatóak benne. De nincs az a pénz, hogy egy gyártó leírja, hogy mit tartalmaz az az illat. Bőrrel érintkezve esetleges barna foltok keletkezhetnek, valamint belélegezve szédüléstés fejfájást okozhat.
11.Hidrokinon:
Lehetséges rákkeltő, ami a bőrön komoly elváltozásokat tud okozni. Például barna és kék elváltozások egyaránt.
12.Ólom-acetát:
Mérgező hatással van a humán reproduktív rendszerre és a fejlődésben is károkat okoz. Leginkább hajfestékekben találkozhatunk az anyaggal.
13.Higany:
Pont ugyanolyan hatással van a szervezetre, mint a 12-es számú méreg, ráadásul, még karcinogén is.
14.Toluol:
A légutakat irritálja. Fokozottan káros hatással van a központi idegrendszerre, a szemekre, a májra, a véráramra, a vesékre és a bőrre. Spontán abortuszt kiváltó oka is lehet.
15.Xilol:
Bőrirritáló hatással bír, valamint a májat is károsíthatja. Ráadásul narkotikus hatása van a koncentrációra.
16.Dioxán:
Összefüggésbe hozták bizonyos rákfajtákkal. A májat és az orrjáratokat érinti legjobban ez a vegyszer. Szintén bőrápolási termékekben található.
17. Fenol karbolsav:
Görcsöket okozhat, valamint a keringés összeomlásához is vezethet.
18.Triclosan:
Főleg olyan termékekben használják, ami fertőtlenítő hatással is bír. Például kézmosófolyadékokban, dezodorokban, pattanás eltávolító készítményekben, fogkrémekben és szájvizekben egyaránt. Ez az anyag lehet a felelős az endokrin rendszer rossz működéséért, valamint a hormon háztartás ingadozásáért.
19.Nanorészecskék:
Ezek az apró összetevőknek az a jó tulajdonsága, hogy könnyebben eldolgozható lesz általuk a készítmény. Ezáltal behatol a bőrbe, ahonnan egyenes út vezet az agysejtekbe. A naptejekbe általában cink-oxidot, titanium dioxid található, amiknek még a neve sem hangzik túl egészségesen.
20.Feniléndiamin (PPD):
Hajfestékekben találkozhatunk ezzel az anyaggal. Ez az anyag károsító hatással bír a központi idegrendszerre, a látásra, valamint allergiás reakciókat is kiválthat.
Forrás: blikkruzs.blikk.hu
0 Megjegyzések