Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Keresik a kiszivárogtatót

Kellemetlen előzménye lett Angela Merkel jövő hétre tervezett washingtoni látogatásának a frankfurti amerikai konzulátuson berendezett hackerbázis felfedése – ez eddig a legnagyobb hoza­déka a CIA lehallgatási módszereiről kiszivárogtatott mintegy nyolcezer WikiLeaks-dokumentumnak. A kiszivárogtatót – akiről azt feltételezik, belső ember lehetett – keresi az FBI, miközben a Fehér Ház aggodalmát fejezte ki a CIA kiberkémkedésének leleplezése miatt.
„Ingyen van a [Lufthansa-járatokon] a pia, élvezzétek ki!”; „Dumáljátok át magatokat a német vámon: betéve tudjátok a fedőtörténeteteket” – a frankfurti amerikai konzulátuson működő CIA-hackerbázisra tartó titkos munkatársaknak szóló belső, szolgálati üzeneteket is tartalmaznak egyes, a napokban kiszivárgott WikiLeaks-dokumentumok. Ezek arra is felhívták a fedésben dolgozó kollégák figyelmét, hogy ne használjanak olyan kifejezéseket, amelyek elárulhatják, hogy nem külügyminisztériumi alkalmazottak – amire pedig a diplomáciai akkreditációjuk szólt.

A berlini kormány nagyon visszafogottan reagált a hírre Angela Merkel kancellár jövő hétre tervezett fehér házi látogatása előtt, különösen, hogy a mintegy nyolcezer irat és ezer csatolmány a Központi Hírszerző Ügynökség 2013 és 2016 közötti működésébe ad betekintést. A szóban forgó időszak ugyanis a Donald Trumpnál Berlinben sokkal jobban kedvelt Barack Obama elnökségi idejére esik - írja a magyaridok.hu.

Sebastian Fischer külügyi szóvivő azt mondta, komolyan veszik az ügyet, de ellenőrizni kell a dokumentumok hitelességét. Mindamellett a német szövetségi államügyész hivatala azt közölte, átnézik a Wikileaks-anyagot, és ha szükséges, vizsgálatot indítanak. A Frankfurtot magába foglaló Hessen német tartomány hivatalosan is magyarázatot kért. Ám Merkel csak akkor fogja a kiberkémkedést elítélni, ha maga is érintett lesz ebben – írta csütörtökön a Der Postillon szatirikus portál.

Emlékezetes, 2013-ban az derült ki, hogy a Nemzetbiztonsági Ügynökség – a számos amerikai hírszerzési hivatal egyike – lehallgatta a német kancellár mobiltelefonját. Ennek nyomán a németek visszafogták a kétoldalú hírszerzési együttműködést, és a frankfurti hackerbázis híre sem a legjobbkor jött a NATO-szövetségeseknek a májusi csúcsértekezlet előtt. A szövetségesekre és az EU-tagországokra is egyre nagyobb nyomás helyeződött az elmúlt években, hogy minél több hírszerzési értesülést osszanak meg egymással, szorosabbra fonva az együttműködést.

A Fehér Ház szóvivője szerint Trump elnök rendkívül aggódik a CIA biztonsági rendszerének feltörése miatt. Sean Spicer kijelentette: a kormány szigorúan fellép a kiszivárogtatók ellen. – Bárkinek, aki titkosított információkat szivárogtat ki, a törvény szigorával kell szembenéznie – mondta a szóvivő, bűnvádi eljárást kilátásba helyezve.

Emlékezetes, az utóbbi évek nagy amerikai kiszivárogtatói közül Bradley (nemváltása óta: Chelsea) Manning börtönbüntetését tölti, Edward Snowden pedig Oroszországban húzta meg magát. Amerikai sajtóértesülések szerint a CIA működéséről most kiderült részletek felfedése mögött nem külföldi – például orosz – hacker(eke)t, hanem belső ember(eke)t feltételeznek. Továbbá hitelesnek tartják a nyilvánosságra került dokumentumokat, ha ezt nyíltan nem is hangoztatják.

BEPOLOSKÁZOTT POLOSKÁK

Szakértők szerint a CIA működéséről nyilvánosságra került technikai részletek egy része súlyosan érinti az ügynökséget, és új technikát kell majd alkalmazni miattuk, mások viszont ma már elavultnak számító technológiát ismertetnek. Így a flopi másolását is leírják, miközben a szakemberek megjegyzik: a 35 év alatti informatikusok aligha láttak ilyet.

Rámutatnak, a technológia robbanásszerű fejlődése kétélű fegyver: a CIA fájljait is egy csapásra le lehet másolni. – Gondoljunk a James Bond-filmekre: öngyújtónak álcázott géppel fényképeztek le fegyverrendszereket. De manapság egy UBS-meghajtón több százezer oldal tartalom is lehet – mondta egy szakértő.

Ha érdekesnek találtad a bejegyzés, kérjük oszd meg, hogy másokhoz is eljusson!

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések