Csütörtökön izraeli bombatámadás érte Gáza egyetlen keresztény templomát, mely miatt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök bocsánatot kért XIV. Leó pápától. Pénteken Pietro Parolin a RAI-nak adott interjúban határtalan háborúnak nevezte a konfliktust, és reményét fejezte ki, hogy politikai akarat lesz mindkét fél részéről, hogy véget érjen a vérontás.
Mint ismert, Izrael egy eltévedt bombája lerombolta a Gázai övezet egyetlen katolikus templomát, a Szent Család-templomot, és megölt három embert. Ezért Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő pénteken telefonon kért bocsánatot XIV. Leó pápától, a továbbra is azon az állásponton van, hogy minél előbb tűzszünetet kell kialakítani és be kell fejezni a háborút az övezetben a kialakult humanitárius helyzet miatt.
Pietro Parolin bíboros, a Vatikán államtitkára határok nélküli háborúnak nevezte a RAI olasz közszolgálati televíziónak adott interjúban az izraeli bombázást. A bíboros átláthatóságra szólított fel a a gázai Szent Család templom elleni csütörtöki támadással kapcsolatban, amely három halálos áldozatot és tíz sebesültet követelt, köztük a plébánost, Gabriel Romanelli atyát − írta a Vatican News.
Megismételte, hogy a Szentszék mindig nyitott a közvetítésre, azonban az „csak akkor működik, ha mindkét fél elfogadja”.
XIV. Leó pápa és Benjamin Netanjahu telefonbeszélgetéséről közölte, hogy az incidens súlyossága miatt ez feltétlenül szükséges volt, tájékoztatni kellett a szentatyát a történtekről. A bíboros a telefonhívást pozitív gesztusnak tartotta, ezt követően három dologra számít:
- a vizsgálat eredményeinek ismertetésére;
- tényleges tettekre az ígéretek után;
- valamint a gázai küzdelem lezárására.
Pietro Parolin szerint Izrael már több határt is átlépett, valamint drámai fejleménynek nevezte az incidenst. Emellett csak reméli, hogy valóban tévedés volt a támadás. Hangsúlyozta, hogy a Szentszék továbbra is felajánlja közvetítését a gázai konfliktus lezárására, de megjegyezte, hogy ehhez az kell, hogy mindkét elfogadja.
Politikai akaratra van szükség a háború befejezéséhez, tudva, hogy a háború ára minden szempontból szörnyű mindenki számára
− közölte a vatikáni államtitkár, de hozzátette, hogy csak reményét tudja kifejezni, hogy a két fél valóban tűzszünetre törekszik.
0 Megjegyzések