A magyarok döntő többsége elutasítja, hogy külföldi pénzekből fizetett médiumok, újságírók és politikai szervezetek próbálják befolyásolni a hazai közéletet - derül ki a Századvég friss kutatásából.
Az Országgyűlés napirendjére került „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslat, amely megteremti a külföldről támogatott, Magyarország szuverenitását veszélyeztető szervezetek jegyzékre vételének lehetőségét.
A szabályozási javaslat megalkotásának hátterében az áll, hogy az elmúlt években bizonyos magyarországi szervezetek – ideértve egyes médiumokat is – a részükre nyújtott külföldi finanszírozáson keresztül a hazai közélet külföldi érdekek mentén történő befolyásolására törekedtek, anélkül, hogy a politikai pártokra vonatkozó finanszírozási korlátok és tilalmak vonatkoztak volna rájuk.
A kutatás rámutat, hogy a hazai közvélemény elítéli a Magyarországot célzó külföldi politikai befolyásszerzési kísérletek valamennyi formáját, történjen az akár politikai szereplők, akár médiumok és újságírók külföldi finanszírozásával.
A Századvég e fejleményekre tekintettel feltérképezte a magyarok véleményét a médiumok, újságírók és politikai szervezetek politikai befolyásszerzést célzó külföldi finanszírozásáról.
A felmérés szerint:
a megkérdezettek 62 százaléka kedvezőtlen véleményen van a külföldről fizetett politikai szervezetekről és aktivistákról, míg 24 százalékuk pozitívan vélekedett róluk. Ehhez hasonlóan a magyarok 57 százaléka nyilatkozott negatívan a külföldről fizetett magyar médiumokról és újságírókról, ezzel szemben 30 százalékuk fogalmazott meg pozitív véleményt velük kapcsolatban.
Nagy vihart kavart a nemzetközi közbeszédben, hogy Donald Trump a hivatalba lépését követően leállította a USAID-projektek tekintélyes részét, mivel azokat a Biden-adminisztráció a balliberális politikai agenda előmozdítására használta világszerte.
Az ügy közéleti jelentőségét mutatja, hogy a válaszadók közel háromnegyede (73 százaléka) hallott arról, hogy a nemrég leköszönt Joe Biden vezette amerikai baloldali kormányzat az USAID keretében többek között Európában és Magyarországon politikai befolyásszerzés céljával újságírókat, médiumokat és politikai szervezeteket pénzelt.
A felmérés rávilágít, hogy
a magyarok kétharmada (66 százaléka) egyetért azzal az állítással, hogy egy külföldi országnak vagy politikai szervezetnek nincs joga magyar újságírókat és médiumokat fizetni azért, hogy a mindenkori magyar kormányról videókat, cikkeket készítsenek – annak céljait támadva és hiteltelenítve azokat – és ezzel befolyásolják a közvéleményt, ugyanis ez beavatkozás egy független ország belügyeibe.
0 Megjegyzések