Fad El-Abdullah, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) szóvivője reagált arra, hogy a magyar kormány csütörtökön – Benjamin Netanjáhu nemzetközi elfogatóparancs hatálya alatt álló izraeli miniszterelnök budapesti látogatására időzítve – bejelentette, hogy megkezdi a kilépési folyamatot a Nemzetközi Büntetőbíróság működését meghatározó, New Yorkban, 2002. szeptember 10-én elfogadott megállapodásból.
A szóvivő a BBC-nek – utalva arra, hogy a kilépés egy egy évig tartó folyamat, nem lehet a jogilag vállalt kötelezettséget egyik napról a másikra megszüntetni – szűkszavúan annyit mondott:
“Az ICC álláspontja szerint Benjamin Netanjáhu esetében a Bíróság a megszokott eljárást követte a nemzetközi elfogatóparancs kiadását követően. A Bíróság emlékezet arra, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel"
Netanjáhu látogatására reagált a távozófélben lévő német kormány zöldpárti külügyminisztere; Annalena Baerbock szerint „Szomorú nap ez a mai a nemzetközi igazságszolgáltatás számára”.
Gideon Szár izraeli külügyminiszter ellenben csatlakozott Benjamin Netanjáhuhoz, és köszönetet mondott Orbánnak „az Izrael oldalán való világos és erős erkölcsi kiállásért”:
"Az úgynevezett „Nemzetközi Büntetőtörvényszék elveszítette erkölcsi jogalapját, miután lábbal tiporta a nemzetközi jog alapelveit, hogy kétségbe vonhassa Izrael önvédelemhez való jogát"
0 Megjegyzések