Ezentúl a magyar EP-képviselőkre is ugyanazok a vagyonnyilatkozati szabályok vonatkoznak, mint az Országgyűlés tagjaira.
„Hiába toporzékol Magyar Péter, nincs többé kivételezés, nincs többé kettős mérce. Elfogadtuk: a magyar európai parlamenti (EP-) képviselőkre is ugyanazok a szigorú vagyonnyilatkozati szabályok vonatkoznak, mint az Országgyűlés tagjaira. De nem értjük, mi a gondja. Akinek nincs mit rejtegetnie, és tesz egy tisztességes nyilatkozatot, annak semmi félnivalója – írta közösségi oldalán kedden Hidvéghi Balázs országgyűlési képviselő, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.
Hozzátette:
„A szabály minden magyar EP-képviselőre kivétel nélkül kötelező. Magyar Péter reakciója viszont sokatmondó… Talán van oka az idegességre?”
– tette fel a kérdést.
S hogy milyen reakcióra utalt Hidvéghi Balázs, nos, Magyar Péter, a Tisza Párt EP-képviselője „Lex Magyarnak” nevezte az törvénymódosítást.
Az Országgyűlés 136 igen, 40 nem szavazattal elfogadta az európai parlamenti képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségével összefüggő törvények módosítását.
A kormánypárti képviselők által benyújtott, most elfogadott törvény preambula szerint a közbizalom megerősítése érdekében a szigorú magyar átláthatósági normákhoz igazodó vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget írnak elő az EP-képviselőknek.
A jogszabályban rögzítették:
az EP-képviselő mandátuma megszűnik, ha megállapítják, hogy megsértette a vagyonnyilatkozat-tételi előírásokat.
A kötelezettség teljesítését a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) ellenőrzi, ha a vagyonnyilatkozat-tételt a képviselő elmulasztja, a bizottság hivatalból eljárást kezdeményez. Ugyanakkor az EP-képviselő vagyonnyilatkozatával kapcsolatos eljárást – a kifogásolt részek megjelölésével – bárki kezdeményezhet a bizottságnál.
Az EP-képviselőnek hivatalba lépése után, majd azt követően minden év január 31-ig, illetve mandátuma megszűnésekor is nyilatkoznia kell saját és családtagjai vagyonáról. Csak a képviselő vagyonnyilatkozata lesz nyilvános.
Az EP-képviselőnek nyolc napja van kijavítani a nyilatkozatot, ha ezt nem teszi, vagy a javítást az NVB nem fogadja el, akkor elindul a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás, amit harminc napon belül folytat le az NVB.
A vagyonnyilatkozatban foglaltak valóságtartalmát a bizottság ellenőrzi; az eljárás során a testület által kért adatokat minden állami szerv haladéktalanul köteles rendelkezésére bocsátani.
Ha a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás során az NVB azt állapítja meg, hogy az EP-képviselő szándékosan elmulasztotta benyújtani vagyonnyilatkozatát, vagy abban szándékosan valótlanul közölt adatot, akkor a bizottság dönt a képviselő megbízatásának megszűnéséről.
Abban az esetben, ha a képviselő megbízatásának megszűnését követően nem teljesíti vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségét, a kötelező legkisebb munkabér havi összegének ötszörösével megegyező összegű bírságot kap.
A képviselő az NVB döntésével szemben felülvizsgálati kérelmet nyújthat be a Kúriához, amely a bizottság döntését nem változtathatja meg.
Az EP-képviselőknek az új szabályok alapján a törvény hatályba lépését követő 44 napon belül kell vagyonnyilatkozatot tenniük. A jogszabály legtöbb rendelkezése a kihirdetést követő 16. napon lép hatályba.
0 Megjegyzések