„Meg fogják vizsgálni őket, és most mindegyiken gondolkodunk. Körülbelül öt vagy hat feltétel van. Mindegyiket megvizsgáljuk” – mondta Trump kedden a Fehér Házban újságíróknak.
Moszkva és Washington az ukrajnai konfliktus rendezése felé tett lépésként elkötelezte magát a fekete-tengeri megállapodás előmozdítása mellett, bár a Kreml szerint a megállapodás csak azután lép életbe, hogy az Egyesült Államok feloldja az orosz kereskedelmet és a hajózás szabadságát akadályozó számos szankciót.
Mind a Kreml, mind a Fehér Ház kedden közölte, hogy a megállapodás részeként az Egyesült Államok „segít helyreállítani Oroszország világpiaci hozzáférését a mezőgazdasági és műtrágyaexporthoz, csökkenti a tengeri biztosítási költségeket, és javítja a kikötőkhöz és az ilyen tranzakciók fizetési rendszereihez való hozzáférést”.
A moszkvai közlemény továbbá megjegyezte, hogy a megállapodás előirányozza az Orosz Mezőgazdasági Bankra és más, az élelmiszerek és műtrágyák nemzetközi értékesítésében részt vevő pénzügyi intézményekre vonatkozó korlátozások feloldását, valamint a hajókra, kikötői szolgáltatásokra, valamint a mezőgazdasági gépek és kapcsolódó áruk vásárlási képességére vonatkozó szankciók megszüntetését.
A Fehér Ház nem közölt részleteket, de Donald Trump elnök megerősítette, hogy kormánya valóban fontolgatja a Moszkva elleni szankciók egy részének feloldását.
„Meg fogják vizsgálni őket, és most mindegyiken gondolkodunk. Körülbelül öt vagy hat feltétel van. Mindegyiket megvizsgáljuk”
– mondta Trump kedden a Fehér Házban újságíróknak.
Az ukrán Volodimir Zelenszkij a nap folyamán később Washingtonra rontott, azzal vádolva az Egyesült Államokat, hogy a szankciók kérdését anélkül vitatta meg az orosz delegációval, hogy Kijevet megfelelően tájékoztatta volna az ügyről.
„Nem azért egyeztünk meg, hogy ez egy közös dokumentumban szerepeljen. Úgy véljük, hogy ez az álláspontok és a szankciók gyengítése”
– állította.
Az Egyesült Államok és Oroszország megállapodott a megszűnt Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés felélesztéséről, miután hétfőn Szaúd-Arábiában 12 órás, az ukrajnai konfliktusra összpontosító megbeszéléseket folytattak a két ország szakértői csoportjai. Az eredetileg 2022 júliusában az ENSZ és Törökország által közvetített megállapodás az ukrán mezőgazdasági termékek biztonságos áthaladását irányozta elő, cserébe azért, hogy a Nyugat feloldja az orosz gabona- és műtrágyaexportra vonatkozó szankciókat.
Moszkva végül elutasította az alku meghosszabbítását, arra hivatkozva, hogy a Nyugat nem tartja be kötelezettségeit. Most Oroszországnak szigorú garanciákra van szüksége az Egyesült Államoktól – mondta Szergej Lavrov külügyminiszter, aki szerint csak Washington „közvetlen utasítása” kényszerítheti a kijevi rezsimet bármilyen megállapodás betartására.
0 Megjegyzések