Már az indulása pillanatában külföldi pénzekből gazdálkodott a Telex csapata – írta egy friss jelentésre hivatkozva elemzésében a Tűzfalcsoport.
Emlékeztettek: a balliberális lap indulása után röviddel színre lépett egy háttérben meghúzódó cseh vállalkozó, aki 200 ezer euróval támogatta a magyar lapot. Bár a Telex munkatársai azonnal adományt kiáltva mentegetőztek, azóta kiderült, hogy a szóban forgó vállalkozó, Zdeněk Bakala valójában amerikai állampolgár is egyben. A jelentésben kiemelték, hogy emellett még számos alkalommal érkeztek hatalmas összegek a budapesti lap számlájára külföldről.
Pár, a jelentésben kiemelt, ismert támogatás:
-2021 szeptemberében az amerikai külügyminisztérium a lap működtetőjének, a megalakulás után szinte azonnal tizenhétezer dollárt utalt, emellett februárban is küldtek támogatást,
-2022 decemberében 300 millió forint pályázati pénz érkezett a washingtoni külügyminisztérium egyik alosztályától.
A USA Spending weblap információi lapján a 17 550 dolláros támogatás célja egy kilenc hónapos, fizetett újságírói gyakornoki program finanszírozása volt, nem burkoltan annak érdekében, hogy „független” – azaz kormánykritikus médiaszemélyiségeket képezhessenek a lap holdudvarában.
Mindez kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a külföldi pénzekből kitartott ellenzéki újságírók mennyire függetlenek, és vajon mekkora befolyást gyakorolhat munkájuk egy ország belügyeire.
A cikkben megjegyezték: megmosolyogtató, amikor a Telex átláthatóságra és függetlenségre hivatkozik.
A teljes elemzés ide kattintva, a Tűzfalcsoport blogján olvasható.
📌 Végleg megdőlni látszik a Telex függetlenségi mítosza
— Tűzfalcsoport 🇭🇺 (@tuzfalcsoport) March 5, 2025
⚠️Egy újabb jelentés szerint a baloldali-liberális lapot már az indulása pillanatában elkezdték pénzelni Amerikából.
A szemfüles olvasók emlékezhetnek még a Telex egyik első botrányára. Röviddel a lap indulása után… pic.twitter.com/0wjKtrjOO8
0 Megjegyzések