Újabb szakaszába ért a Trump-kormány hatékonyságnövelése. Az elnök az USAID csaknem minden dolgozóját szabadságra küldte, 1600-at elbocsátottak.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap bejelentette, hogy az USAID segélyszervezet teljes személyzetét – a vezetők és a kritikus fontosságú munkatársak kivételével – fizetett igazgatási szabadságra helyezi, és 1600 állást szüntet meg az Amerikai Egyesült Államokban – adta hírül a Reuters.
Mint ismert, Elon Musk kormányzati hatékonysági minisztériuma élt azzal a javaslattal, hogy építsék le a külföldire küldött amerikai segélyezés legfontosabb szervezetét, amely az amerikai „puha hatalom” kritikus eszköze a külföldi befolyás megszerzésében.
A hírügynökség értesülései szerint dolgozók tömegei kaptak olyan e-mailt, amelyben sajnálattal tájékoztatják őket, hogy érintettek a korábban beharangozott létszámcsökkentésben. Akik megkapták ezt az értesítést, azokat április 24-i hatállyal bocsátják el a szövetségi szolgálatból.
A korábbi hírek arról szóltak, hogy csaknem kétezer amerikai szövetségi munkahelyet szüntetnek meg a közeljövőben.
Szinte teljesen leépítik az USAID-et
Pénteken egy szövetségi bíró zöld utat adott a Trump-kormányzat számára, hogy az USAID több ezer dolgozóját szabadságra küldje. Ez rossz hír a kormányzati alkalmazottak szakszervezeteinek, amelyek pereskednek az általuk leépítésnek nevezett költségcsökkentő törekvések miatt. Az USAID két korábbi magas rangú tisztviselője úgy becsülte, hogy a mintegy 4600 USAID-alkalmazottat, az amerikai közszolgálat és a külügyi szolgálat hivatásos munkatársainak többségét igazgatási szabadságra küldik.
„A kormányzat és Marco Rubio külügyminiszter rövidlátó módon leépíti az Egyesült Államok szakértelmét és egyedülálló válságkezelési kapacitását. Amikor járványok törnek ki, a lakosságot kitelepítik, ezek az USAID-szakértők a helyszínen vannak, és elsőként vetik be őket, hogy segítsenek a stabilizálásban és a segítségnyújtásban” – jelentette ki Marcia Wong, az USAID egyik volt tisztviselője.
Trump nem sokkal hivatalba lépése után 90 napos szünetet rendelt el a külföldi segélyek folyósítására. Leállították többek között az éhezés és a halálos betegségek elleni küzdelemmel kapcsolatos programok, valamint a menekültprogramok finanszírozását. A kormányzat összesen 5,3 milliárd dollár értékben hagyott jóvá kivételeket a befagyasztás alól, ezek többségében biztonsági és kábítószer-ellenes programok voltak.
A befagyasztás következtében az USAID programjai alig 100 millió dollárból működnek, miközben korábban évente nagyjából 40 milliárd dollárt kezeltek.
(Vg.hu)
0 Megjegyzések